Terytorium Północne to bez wątpienia interesujący i piękny obszar północno-centralnej Australii. Najbardziej znaną atrakcją tych terenów jest Uluru, czyli zachwycająca, czerwona skała, będąca jednocześnie świętym miejscem Aborygenów.
- Terytorium Północne
- Czerwone centrum Australii - Outback
- Czym jest skała Uluru?
- Jak powstało Ayers Rock?
- Uluru - ciekawostki
Centrum australijskich tropików
Północno-centralna część kontynentu australijskiego jest znana pod nazwą Terytorium Północne. Cechuje je bardzo zróżnicowana fauna i flora – mieszkają tu liczne gatunki kangurów, węże, psy dingo, emu i krokodyle. Na północy występuje tropikalny las eukaliptusowy, przechodzący w sawannę i pustynię. Jego stolicą jest miasto Darwin, tłumnie odwiedzane przez turystów bez względu na porę roku.
Główną atrakcją miasta Darwin jest Park Crocosaurus Cove, gdzie żyją największe osobniki krokodyli słonowodnych. Oprócz oglądania krokodyli z daleka, park oferuje możliwość karmienia ich ze specjalnie skonstruowanej platformy, a także pozowanie do zdjęcia z małym krokodylem na rękach. Z miasta można również wykupić wycieczkę do oddalonego o 150 kilometrów Parku Narodowego Kakadu, gdzie można obserwować krokodyle z pokładu statku wycieczkowego.
Pustka i nieskończony horyzont
Terytorium Północne to jeden z najciekawszych regionów Australii. Właśnie tutaj znajduje się słynne Czerwone Centrum (ang. Outback), czyli rozległe, słabo zaludnione, pustynne tereny Australii. Ciekawą konstrukcją jest tutaj ponad 5500-kilometrowe (a więc dłuższe od Wielkiego Muru Chińskiego) ogrodzenie przeciw psom dingo. Ponad 20% mieszkańców tych terenów to Aborygeni, jednak znacznie więcej niż rezydentów, jest turystów odwiedzających te tereny.
Na Outbacku można przejechać samochodem najdłuższym odcinkiem prostej drogi na świecie (147 kilometrów) albo pociągiem, którego tory nie mają żadnych skrętów przez 500 kilometrów. Podróżując w nocy, warto się zatrzymać, aby obserwować niebo. Ze względu na niską wilgotność powietrza i brak sztucznych świateł, tereny Czerwonego Centrum są bowiem najlepszym miejscem, jakie można wybrać na oglądanie gwiazd. Wschody i zachody słońca również są tutaj niepowtarzalne. Przejazd przez Outback to świetny pomysł na wakacje w Australii!
Ze względu na rozległość terenów, mieszkańcy zlokalizowani są bardzo daleko od ośrodków medycznych, dlatego powstała organizacja Royal Flying Doctor Service of Australia, czyli latający lekarze. Od 1928 roku zrzeszeni medycy niosą pomoc osobom zamieszkującym Outback, udzielając podstawowej opieki, jak również zajmując się nagłymi przypadkami. Zapewniają również konsultacje telefoniczne, ewakuacje i obwoźne przychodnie specjalistyczne. Aktualnie posiadają 61 samolotów i dziennie lądują u około 200 pacjentów.
Uluru – co to jest?
Uluru, zwane często Ayers Rock zna chyba każdy. Wielka, czerwona skała wyrastająca z płaskiej pustyni to obok Opery w Sydney, Wielkiej Rafy Koralowej i kangurów najczęściej wymieniany symbol i atrakcja Australii. Uluru znajduje się w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta na obszarze Terytorium Północnego, w północno-centralnej części kontynentu. Jakie wymiary ma Uluru? Wysokość skały to 348 metrów, jednak naukowcy udowodnili, że pod ziemią znajduje się druga część Ayers Rock mierząca 2,5 kilometra. Uluru istnieje od około 600 milionów lat i ma prawie 9 kilometrów obwodu.
Uluru to czerwona skała wyrastająca z pustymi
Jak powstało Uluru?
Istnieje powszechne przekonanie, że Uluru jest największym na świecie monolitem, czyli skałą uformowaną z jednego bloku skalnego. Udowodniono jednak, że jest częścią większej formacji skalnej, co zaprzecza definicji monolitu. Stworzona z czerwonego piaskowca góra zachwyca grą barw zmieniając swój kolor właściwie co minutę, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Na skałę już od jakiegoś czasu nie można się wspinać, jednak można ją obejść. Spacer po szlaku o długości 9 kilometrów zajmuje zdaniem przewodników około trzech godzin.
Uluru - święta skała Aborygenów
Skała Uluru jest świętym miejscem Aborygenów z plemienia Anangu. Zgodnie z ich wierzeniami, to właśnie na ich świętej skale rozpoczął się akt stworzenia świata, który rozpoczął się w Czasie Snu (Dreamtime). Według rdzennych mieszkańców, każda dziura i szczelina opowiadają historię o świecie. Czerwona góra jest także miejscem, w którym przebywają bóstwa i duchy ich przodków, dlatego bardzo źle odbierali oni fakt, że turyści wspinali się na szczyt Uluru. Do niedawna dookoła skały było wiele znaków z napisem “Prosimy, nie wspinajcie się na Uluru. To dla nas święte miejsce.”
25 października 1985 roku Rząd Australijski zgodził się w końcu oddać Uluru w ręce Aborygenów. W 34. rocznicę powrotu monolitu do pierwotnych właścicieli wprowadzono też oficjalny zakaz wspinania się na szczyt przez turystów. Zakaz został jednak ustanowiony bardziej w celach zapewnienia bezpieczeństwa niż na prośbę rdzennych mieszkańców. Ze względu na to, że podejście jest strome i bardzo trudne, w trakcie wspinaczek na Uluru miało miejsce wiele poważnych wypadków, a także przypadki śmiertelne. Pomimo tego wciąż jest to jedna z najważniejszych atrakcji w Australii.
W czerwonej skale można znaleźć jaskinie, których ściany pokryte są licznymi malowidłami stworzonymi przez Aborygenów. Okazuje się też, że pozornie identyczne dla oka turysty szczeliny i zagłębienia są dla członków plemienia Anangu zupełnie różne i każda opowiada świętą historię. Z tego powodu “zabraniają” oni turystom fotografowania niektórych fragmentów skały, które mają szczególne znaczenie.
Ciekawostki o Uluru - przeklęte kamienie
Wśród turystów, którzy odwiedzili Uluru krążą historie na temat kamieni, które zabrali z okolicy skały. Okazuje się, że ludzie zaczęli masowo odsyłać kamienie wraz z dołączonymi listami, w których opisywali historię przeklętych kamieni. Podobno prawie każdy z posiadaczy takiego kamienia, po powrocie do domu doświadczał serii niefortunnych zdarzeń i różnego rodzaju przykrości, które ustały natychmiast po odesłaniu kamienia. Setki listów wiszą do tej pory przy ladzie w centrum informacyjnym przy skale Uluru.