Sokolica – prawdziwe piękno Pienin

Pieniny uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Sokolica zaś, to ich najbardziej znany i rozpoznawalny szczyt. Oryginalna nazwa nawiązuje do czasów, kiedy w jego okolicy gniazdowały sokoły. Sokolica od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i stała się żelaznym punktem odwiedzin w Pieninach.

Sokolica – prawdziwe piękno Pienin

 

 

Pieniny – cud natury

Pieniny zaliczane są do pasma górskiego w łańcuchu Karpat. Podzielone są na trzy części - wyróżnia się Pieniny Spiskie z najwyższym szczytem Żar o wysokości 879 m.n.p.m., Pieniny Środkowe zwane inaczej tymi Właściwymi, z głównym wzniesieniem Trzy Korony – 892 m.n.p.m. oraz Pieniny Małe ze szczytem Wysok 1050 m.n.p.m.

Pieniny są położone na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, który to został utworzony w 1932r., jako pierwszy Park Narodowy w Polsce. Miejsce to obfituje również w wiele rezerwatów przyrody, tworząc tym samym jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów w Polsce.

 

Widoki z Sokolich gniazd

Sokolica znana jest z niepowtarzalnych widoków. Z poziomu Dunajca, jak i ze szklaku wiodącego z Sokolicy na Trzy Korony, zwanego też Sokolą Percią, szczyt prezentuje się niezwykle zachwycająco. Pieniny są bardzo popularnym i cenionym miejscem dla fotografów, którzy zachwycają się każdym ich walorem.

Do niedawna na szczycie można było zachwycać się słynną pienińską sosną – Kingą Pienińską, która stała się symbolem tego miejsca. Niespodziewanie jednak, podczas akcji ratunkowej, kultowe drzewko zostało uszkodzone. Mimo, iż nadal znajduje się na swoim skalnym posterunku, nie wygląda już jak dawniej. Jednak w drodze na szczyt można spotkać wiele sosen reliktowych, które są bardzo charakterystyczne dla tego obszaru.

Oprócz popularnej sosenki, ze szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę: Małe Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry. W dole rozpościerają się promienie słońca, migocząc w wodzie z przełomu Dunajca. Właśnie tam odbywają się znane spływy, stanowiące jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Pieninach.

Sokolica – prawdziwe piękno Pienin

Małe Pieniny, Magura Spiska oraz Tatry to tylko niektóre z zapierających wzrok obiektów

 

Droga na szczyt

Wędrówkę na Sokolicę można rozpocząć od drogi prowadzącej ze Szczawnicy. Sam szlak jest krótki, jednak z racji na jego poziom zaawansowania, może wymagać większego zapasu czasowego. Trasa ta prowadzi przez Trzy Korony.

Jednak w tej opcji występuje pewien haczyk - jej dostępność jest zależna od osiągalności przeprawy przez Dunajec, którą obsługuje flisak. Pracuje on mniej więcej od połowy kwietnia do końca października.  W sezonie letnim dostępny jest między godziną 8 a 20, poza nim nieco krócej. Koszt takiej przeprawy odpowiada cenie biletu komunikacji miejskiej, a cała podróż trwa około 7 minut.

Kolejną opcją dostania się na Sokolicę jest szlak wiodący ze Krościenka (przełęcz Sosnów). Ta trasa uważana jest za dużo bardziej wymagającą, ze względu na występujące po drodze trudności, do których potrzebne jest lepsze przygotowanie.

Powrót z Sokolicy jest też możliwy na dwa sposoby. Oczywiście zależy też od możliwości czasowych i chęci turystów. Pierwsza opcja to zejście z góry do Krościenka, a następnie przemieszczenie się busem do Szczawnicy. Dla piechurów posiadających większe zaplecze czasowe, możliwa jest inna opcja. Z góry trzeba udać się w lewo w kierunku Przełęczy Sosonów, potem niebieskim szlakiem na Trzy Korony. Stamtąd należy kierować się do Sromowców. Tam przez most na Dunajcu dochodzi się do Przełomu Dunajca do Szczawnicy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium