Zhangjiajie to Park Narodowy mieszczący się na terytorium rezerwatu Wulingyuan w chińskiej prowincji Hunan. To właśnie tam znajdziemy największe na świecie skupisko wąskich, wysokich formacji skalnych. Krajobrazy przypominające sceny z filmu „Avatar” przyciągają rocznie ponad 5 milionów turystów. Piękno tego obszaru można podziwiać z 560 punktów widokowych, a na jeden z nich można dostać się windą zbudowaną przy skalnej kolumnie.
- Rezerwat Wulingyuan
- Najważniejsze atrakcje Wulingyuan
- Jak się dostać do Wulingyuan?
- Góra Tianmen - podniebny spacer i schody do nieba
Rezerwat Wulingyuan i Park Narodowy Zhangjiajie
Park Narodowy Zhangjiajie powstał w 1982 r. jako pierwszy leśny park narodowy w Chinach, kiedy to na państwo został nałożony obowiązek ochrony środowiska naturalnego. W 1992 r. park i cały okoliczny region, czyli rezerwat przyrody Wulingyuan, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykły krajobraz tworzą tam wysokie na od 200 do nawet 800 metrów wąskie, zaokrąglone szczyty piaskowców. Jest ich około 3 tysiące i stanowią one największe skupisko tego typu formacji skalnych na świecie.
Ze względu na wilgotny klimat, teren parku Zhangjiajie często spowija mgła, znacząco ograniczając widoczność. Niektórzy turyści mogą w ogóle nic nie zobaczyć.
Tymczasem szczyty skał i gór, często otulone gęstymi chmurami, tworzą magiczną, tajemniczą atmosferę. Chmury opadają i podnoszą się kilkukrotnie w ciągu dnia, dzięki czemu możemy podziwiać zmieniający się, wspaniały krajobraz – o wiele ciekawszy niż podczas typowo słonecznego dnia, na który też możemy trafić. Tutejsza słynna góra Tianmen wygląda wtedy, jakby dosłownie unosiła się w powietrzu.
Rezerwat Wulingyuan i Zhangjiajie – raj dla turystów
Trzydniowe wejście na teren parku Zhangjiajie kosztuje około 120 złotych. W cenę jest wliczone podstawowe ubezpieczenie. Do dyspozycji zwiedzających są darmowe autobusy, które kursują pomiędzy najważniejszymi atrakcjami oraz dwie kolejki linowe. Mapę parku można zakupić przed wejściem - jest dostępna w języku chińskim i angielskim. Powierzchnia Zhangjiajie to 369 kilometrów kwadratowych, dlatego przed zwiedzaniem warto zaplanować, co dokładnie chcemy zobaczyć. Trzy dni mogą bowiem okazać się niewystarczające, żeby zobaczyć wszystko.
Musimy pamiętać o tym, że rezerwat Wulingyuan jest rocznie odwiedzany przez ponad 5 milionów turystów, co oznacza, że pomimo otaczającego nas piękna wysokich skał porośniętych bujną roślinnością, potoków i wodospadów, raczej nie poczujemy się „złączeni z przyrodą”. Trudno znaleźć tam punkt widokowy, który nie jest nieustająco oblegany przez tłumy ludzi robiących sobie zdjęcia, głośno rozmawiających, śmiejących się czy nawet krzyczących. Ze względu na swoją popularność, Zhangjiajie nie jest już miejscem, w którym obcujemy wyłącznie z matką naturą.
Najważniejsze atrakcje w Wulingyuan
Huang Shi Zhai – najwyżej położony obszar parku - znajduje się na wysokości 120 metrów. Można się tam dostać kolejką linową lub pieszo, pokonując 3878 schodów.
Kongzhong Tianyuan – ogród z punktem widokowym, z którego roztacza się widok na otaczające go skalne kolumny kwarcowe.
Xianren Qiao – stary, wąski most skalisty zawieszony nad przepaścią. Nie ma balustrady, dlatego nie można nim przejść - wstęp na most jest zabroniony i ogrodzony drutem kolczastym. Nie brakuje jednak śmiałków, którzy forsują ogrodzenie i na własną odpowiedzialność starają się go pokonać.
Taras “Tron Cesarza” - taras z pięknym widokiem, nieco mniej uczęszczany przez turystów niż pozostałe miejsca rezerwatu Wulingyuan. Dzięki temu w spokoju możemy stamtąd obserwować piękne skalne kolumny obrośnięte leśną roślinnością.
Złoty potok – strumień, który ma swój początek przy wejściu do parku. Idąc wzdłuż niego, po około 4,5 km docieramy do stromych schodów, które prowadzą do najbardziej spektakularnych miejsc w rezerwacie Wulingyuan - pierwszego mostu świata i mostu Xianren Ciao.
Pierwszy most świata - Tian Xia Di Yi Qiao – jest to naturalny most skalny przypominający Xianren Qiao. Zostały na nim umieszczone balustrady, co sprawia, że Tian Xia Di Yi Qiao udostępniony jest dla turystów – można nim przejść na drugą stronę nad przepaścią.
Wulingyuan ma wiele atrakcji turystycznych
Jak się dostać do Wulingyuan? Winda Bailong i szklany most
Winda Bailong, zwana także Windą Stu Smoków została zbudowana na jednej z wielu skalnych kolumn w Parku Narodowym Zhangjiajie. Winda została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa aż trzykrotnie: jako najwyższa na świecie zewnętrzna winda widokowa, najwyższa dwupoziomowa winda widokowa i najszybsza winda pasażerska o największym udźwigu na świecie. Mierzy 330 metrów i jednorazowo, w około minutę może wywieźć 50 pasażerów, zapewniając przy tym niesamowite widoki. Dla porównania, piesza wędrówka na szczyt piaskowca zajmuje około 2,5 godziny.
Budowę windy rozpoczęto w 1999 r., a zakończono w 2003 r. Koszt inwestycji to 120 milionów juanów (ok. 63 miliony złotych). Bailong od początku budziła kontrowersje - ludzie uważali, że w miejscu Światowego Dziedzictwa, w rezerwacie przyrody, który należy chronić przed ręką człowieka, nie ma potrzeby budowania konstrukcji, która przyciągnie jeszcze więcej turystów. W 2003 roku, francuski wspinacz John-Michael Casanova wspiął się po konstrukcji windy na szczyt bez zabezpieczenia.
Podobnie jak Winda Stu Smoków, jeszcze więcej turystów przyciągnął do parku Zhangjiajie najdłuższy szklany most, zawieszony 300 metrów nad dnem kanionu. Swoją popularność zyskał z pewnością w dużej mierze dzięki internetowym filmikom, na których przerażeni ludzie boją się po nim przejść. W rzeczywistości, mimo obowiązku zakładania materiałowych ochraniaczy na obuwie, szkło jest już bardzo porysowane i trudno zobaczyć, co znajduje się pod nim.
Góra Tianmen i 999 szczęśliwych schodów
W prowincji Hunan znajduje się także Park Narodowy Tianmen Mountain z górą Tianmen, na którą możemy dostać się najdłuższą kolejką linową na świecie (7,5 km). W ośmioosobowym wagoniku przejeżdżamy najpierw nad miastem Zhangjiajie i powoli wznosimy się w kierunku góry, osiągając w pewnym momencie nachylenie około 40 stopni. Widoki podczas półgodzinnej trasy zapierają dech w piersiach. Pod nami rozciąga się też droga Tongtian, która ma 99 zakrętów.
Właśnie tam, u szczytu góry znajduje się znany Podniebny Szlak. Wokół pionowych ścian na wysokości 1400 metrów przytwierdzono tu betonowe płyty tworzące 6-kilometrowy szlak dookoła góry. Największą atrakcję dla turystów stanowi (dodatkowo płatny) fragment platformy, na której zamiast betonowej podłogi projektanci umieścili szkło. Nie trzeba jednak wchodzić na szklaną taflę, żeby pokonać szlak w całości.
Drugą najważniejszą atrakcją jest Tianmen Shan - Brama do Nieba. Położona na wysokości 1260 m n.p.m. grota powstała w wyniku erozji, jest szeroka na 57 metrów i wysoka na 131,5 metra i jest najwyżej położoną tego typu formacją na świecie. Prowadzi do niej 999 schodów tworzących Tianti, czyli Drabinę do Nieba. Według legend, Tianmen Shan była siedzibą bogów, a z dziury w skale spoglądali oni na ludzi. Co ważne, do groty można dostać się także… ruchomymi schodami oddanymi do użytku w 2017 roku.
Liczba zakrętów (99) czy schodów (999) nie są przypadkowe. Symbolika cyfry 9 jest w Chinach bardzo ważna. Dziewiątka jest bowiem utożsamiana z doskonałością i wysokim poziomem rozwoju człowieka. Jej brzmienie oznacza wieczność oraz życie wieczne. Jako największa z cyfr uosabiała również cesarza i wiele konstrukcji w cesarskim pałacu było opartych o jej wielokrotność.