Pitcairn to maleńki archipelag, zagubiony pośród fal Oceanu Spokojnego. Od najbliższego dużego lądu oddziela go ponad osiem tysięcy kilometrów. Mieszka tu ok. 50 mieszkańców, z których większość to potomkowie marynarzy ze statku Bounty, którzy podnieśli bunt na okręcie, po czym wraz z towarzyszącymi im Polinezyjczykami osiedlili się na wyspie. Wyspa Pitcairn słynie z najpiękniejszej lazurowej wody na świecie oraz wyjątkowej roślinności. To właśnie tutaj powstaje niezwykle aromatyczny, niezwykle czysty oraz niezwykle rzadki miód.
Pitcairn jest ostatnim pacyficznym terytorium Wielkiej Brytanii, znajdującym się nadal we władzy korony brytyjskiej. Ten mały archipelag składa się z czterech wysp: Pitcairn, Henderson, Ducie i Oeno, z których tylko ta pierwsza jest zamieszkała. Wyspa słynie z bogatej, żyznej gleby oraz tropikalnego klimatu idealnego do wzrostu wielu roślin produkujących nektar i tropikalnych drzew owocowych, w tym kokosów, bananów, mango, papai, pomarańczy i grejpfrutów.
Pszczoły i miód Pitacirn
Pszczoły Pitcairn to wyjątkowo delikatny i łagodny gatunek włoskiej pszczoły miodnej, Apis mellifera ligustica. Dzięki sprzyjającej, letniej pogodzie, przystosowały się one do zbierania nektaru nawet przez cały rok, jednak szczyt sezonu przypada tu na okres pomiędzy sierpniem a kwietniem. Co ważne, pszczoły zbierają nektar z dziko rosnących kwiatów tropikalnych, nieskażonych sztucznymi nawozami i przemysłem.
Na całej wyspie znajduje się obecnie około 70 uli, a całkowita roczna produkcja miodu to ok. 1000 słoików. Ogromne oddalenie od najbliższego lądu oraz brak portu i lotniska sprawiają, iż jest on wysyłany do odbiorców zaledwie trzy do czterech razy w roku.
W maju 1998 r. Brytyjska agencja pomocy rządowej sfinansowała program pszczelarski dla Pitcairn, który obejmował szkolenie pszczelarzy oraz szczegółową analizę pszczół i miodu Pitcairn. Celem było umożliwienie mieszkańcom wyspy eksportowania produktów miodowych do Nowej Zelandii i poza nią.
Wyniki były lepsze niż się spodziewano – Pitcairn szczyci się obecnie jedną z najbardziej wolnych od chorób populacji pszczół na świecie, a wyprodukowany miód jest wyjątkowo wysokiej jakości. Najwyższa jakość miodu chroniona jest prawem, ściśle zabraniającym przywożenia pszczół lub produktów pszczelarskich na wyspę.
Smak i aromat niezwykle ceniony przez największych koneserów
Ten jasny, bursztynowy miód ma bardzo gładką strukturę, długi okres krystalizacji oraz trwały, owocowy, lekko słodki smak. Wyróżnia go też niezwykły, owocowy aromat. Te bogatą i intensywną owocowość miodu Pitcairn przypisuje się m.in. nektarowi z kwiatów mango, laty, męczennicy, guawy i róży.
Smak miodu Pitacirn jest wyjątkowy
Zawartość wody w miodzie jest dość wysoka, co nie jest niczym niezwykłym w przypadku miodu tropikalnego. Aby zatem nie sfermentował, warto przechowywać go w lodówce.