Miód pomarańczowy, czyli miód powstający z kwiatu pomarańczy to jedna z rzadszych i bardziej szlachetnych odmian miodu. Ze względu na niezwykłe połączenie ostrości z delikatnością, trudno go pomylić z jakimkolwiek innym.
- Połączenie smaków warte uwagi
- Wyjątkowy skład miodu pomarańczowego
- Miód, który działa relaksująco
- Kuchenne zastosowania miodu pomarańczowego
Wyrafinowane połączenie smaków
Wbrew pozorom miód pomarańczowy nie smakuje jak owoce pomarańczy. Wyczuwalny w nim jest aromat kwiatowy, z delikatną cytrusową nutą. W smaku jest dość wyrazisty, lekko ostry, jak chociażby miód gryczany. Z kolei łagodny kwiatowy aromat przypomina nieco miód akacjowy.
Miód pomarańczowy cechuje ponadto herbaciana barwa, która po krystalizacji przechodzi w słomkowo żółtą lub jasnokremową.
Wyjątkowy skład miodu pomarańczowego
Naukowcy z University of Vienna przetestowali zawartość flawonoidów różnych odmian miodu, w tym miodu z kwiatu pomarańczy. Okazało się, że dostarcza on szerokiej gamy naturalnych przeciwutleniaczy. Według badań opublikowanych w 2011 r. w „Analytical and Bioanalytical Chemistry” zawiera kwercetynę, hesperytynę, luteolinę, kaempferol, galanginę, naringeninę i izoramnetynę. Miód z kwiatu pomarańczy może być także dobrym źródłem minerałów wspomagających codzienną dietę. W analizie żywieniowej opublikowanej w 2005 r w „Talanta” naukowcy z University of Seville wykazali zawartość takich pierwiastków, jak cynk, bor, mangan, magnez, wapń, selen, miedź, potas i sód. Jednak ich poziomy różniły się znacznie w zależności od położenia geograficznego, z którego zebrano miód.
Naturalne wyciszenie
Co niezwykle istotne, miód pomarańczowy działa uspokajająco, relaksująco i rozluźniająco oraz może łagodzić bóle migrenowe. Ma też silne właściwości oczyszczające i pomaga zachować równowagę organizmu. Ogólnie poprawia nastrój, a spożyty przed snem ułatwia zasypianie.
Miód pomarańczowy ma zaskakujące właściwości
Miód pomarańczowy w kuchni
Ze względu na swoje niezwykłe walory smakowe wspaniale sprawdza się jako dodatek do deserów, jogurtów, lodów oraz napojów.
Ciekawe jest to, że wzmagając aromat przypraw sprawia, że potrawy zyskują bardziej intensywny i wyrazisty smak.
Co jednak ważne, podczas pieczenia czy gotowania traci większość swojego smaku i aromatu oraz szczególnych właściwości, dlatego zalecane jest spożywanie go w wersji surowej i na zimno.