Dobrodziejstwo miodu leśnego poznano już w starożytności. Już wtedy miał swoje zastosowanie jako artykuł spożywczy, oraz typowo leczniczy. Co kryje w sobie miód leśny i co sprawia, że jest postrzegany za tak wartościowe źródło dobrodziejstw?
Miód leśny – czyli jaki?
„Miodowy przedstawiciel lasu” charakteryzuje się spadziowym aromatem z intensywnie wyczuwalną nutą leśnych ziół oraz kwiatów. Z racji bogactwa smaku i elementów składowych zdarza się, że można w nim odkryć słodko-kwaśne, owocowe przejawy.
Ten rodzaj miodu powstaje z nektaru wielu różnych roślin, które możemy spotkać podczas leśnych wędrówek – dzikiej róży, jeżyny, borówek czy maliny. Dzięki temu ma on bardzo intensywny, charakterystyczny zapach (który wspiera dodatkowo obecność olejków eterycznych i flawonoidów) i słodki, nieco żywiczny smak. Jedna łyżka miodu leśnego może nas przenieść wprost na łono przyrody!
Miód leśny pochodzi z nektaru wielu roślin
Wartość dla organizmu!
Miód leśny to jeden z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych miodów. Poza solidną dawką energii z glukozy i fruktozy, dostarcza on organizmowi białka o działaniu bakteriobójczym, przeciwutleniaczy oraz witamin i minerałów – m.in. potasu, fosforu, żelaza czy magnezu. Ma dzięki temu bardzo różnorodny wpływ na nasz organizm, dostarczając nie tylko siły i zapału do pracy, ale również wartościowych składników.
Miód leśny jest również często wykorzystywany w kuchni – zarówno jako środek słodzący herbatę i kawę, jak i dodatek do ciast, deserów czy nawet dań mięsnych!
Należy jednak pamiętać, o tym, by nie podgrzewać miodu leśnego i nie narażać go na długotrwałe ogrzewanie w temperaturze powyżej 60 ̊C. Takie działania mogą nawet całkowicie pozbawić miód wszystkich zawartych w nim substancji antybiotycznych i innych cennych składników. Wówczas działanie miodu nie jest już takie samo - możemy wówczas liczyć tylko i wyłącznie na słodki i leśny smak miodu.