Kolendra, roślina uprawiana na całym świecie od tysięcy lat, świetnie sprawdza się w kosmetyce i kulinariach. Miód kolendrowy czerpie z dobroczynnych właściwości samej kolendry, a do tego wyraziście smakuje. Poznaj zalety rośliny i miodu i dowiedz się, co ma z nimi wspólnego pewien nieznośny owad!
Jak rośnie i jak pachnie kolendra?
Rodzaj: kolendra. Rodzina: selerowate. Prosta klasyfikacja botaniczna, a ile się pod nią kryje dobra! Najbardziej popularnym w naszej szerokości geograficznej gatunkiem kolendry jest kolendra siewna, która pochodzi znad Morza Śródziemnego. Cała roślina wydziela zapach podobny do… pluskiew – stąd zresztą jej nazwa. „Koris” po grecku oznacza właśnie „pluskwę”.
Kolendra siewna, uprawiana także w Polsce, bywa określana jako „koriander” (taka jest jej łacińska nazwa: Coriandrum sativum L.). Może osiągnąć nawet 70 centymetrów. Jej górne liście przypominają koper, a dolne – natkę pietruszki (najczęściej to te są dodawane do potraw). Delikatne kwiatki, białe albo jasnoróżowe, rozkwitają w baldachimach i wabią pszczoły od czerwca do lipca.
Drobne kwiaty kolendry kwitną od czerwca do lipca
Od Biblii po kuchnię, czyli zastosowanie kolendry
Kolendra może poszczycić się bardzo starożytnym rodowodem: jej nasiona odkryto nawet w grobowcu faraona Tutenchamona! Znajdziemy o niej wzmianki także w Biblii, w Księdze Wyjścia – manna, którą Izraelici pożywiali się podczas czterdziestu lat wędrówki przez pustynię, była „biała jak ziarno kolendra” (Wj 16,31).
Kolendra jest wykorzystywana jako przyprawa w kuchniach całego świata. Szczególnie często pojawia się w kuchni wschodniej, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w dalekiej Azji. Zwłaszcza słynna indyjska mieszanka curry nie mogłaby się obejść bez kolendry, w Chinach zaś uważano tę przyprawę za źródło nieśmiertelności.
Do aromatyzowania potraw nadają się zarówno liście – świeże i suszone – jak i nasiona kolendry. Nasiona łatwo kupić w sklepie jako gotową przyprawę, jednak świeże liście szybko więdną i najlepiej zaopatrzyć się w doniczkę z kolendrą, żeby mieć zapas cały czas pod ręką. Można nimi posypać gotowy gulasz albo zupę, będą pięknie wyglądać i pachnieć!
Nasiona kolendry to przyprawa znana na całym świecie
Miód kolendrowy – Twój żołądek lubi to!
Równie aromatyczny jest miód, pozyskiwany z kwiatów kolendry. W stanie płynnym miód kolendrowy ma piękną, jasnobrązową barwę – może być nieco mętny. Po krystalizacji zyskuje białawy, szaro-biały, a nawet szaro-złocisty kolor. Smakosze oceniają ten miód jako wyrazisty, acz jego dość ostry smak może nie wszystkim odpowiadać. To jeden z rzadziej pozyskiwanych miodów, ale zdecydowanie wart uwagi.
Kolendra jako roślina, oprócz kuchni, znajduje swoje zastosowanie w kosmetykach, jak również w naturalnej medycynie. Problemy z zatruciem, rozmaite niestrawności, a także przeziębienia czy stres leczono właśnie specyfikami z dodatkiem kolendry, zwłaszcza jej nasion.
Podobnie miód kolendrowy ma wiele dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu, przede wszystkim, jeśli chodzi o układ pokarmowy. Wątroba będzie szczególnie wdzięczna za dawkę miodu z kolendry! Poziom cholesterolu czy insuliny, przepływ krwi i działanie procesów pamięci – na to korzystnie wpływa ten miód.
Miód kolendrowy, podobnie jak kolendra, zbawiennie wpływa na układ pokarmowy