Mrożone jagody, dżem jagodowy, syrop jagodowy… istnieje wiele sposobów na cieszenie się słodkim smakiem jagód po zakończeniu ich krótkiego sezonu. To jednak nie koniec pomysłów związanych z tymi owocami. Co powiecie na miód jagodowy?
Produkcja miodu jagodowego zajmuje dużo czasu, a jej wydajność jest bardzo niska, co jest prawdopodobnie powodem małej popularności tego gatunku. Pszczelarze umieszczają aż pięć uli na hektar krzaków jagody, jednak mimo to ilość plastrów miodu nie jest taka, jak można by się spodziewać. Miód ten wytwarzany jest głównie w Nowej Anglii, a najpopularniejszy pochodzi z Maine i środkowego Michigan.
Smak i właściwości miodu jagodowego
Jeśli znajdziemy słoik z jagodowym miodem i zachwyci nas jego ciemnoniebieski kolor i żywy smak jagód, to… zostaliśmy oszukani! To, co faktycznie kupiliśmy, to miód o smaku jagodowym. Produkowany jest zazwyczaj z kwiatów dzikiej róży lub kwiatu pomarańczy, a potem zmieszany z ekstraktem z jagód. Miód z prawdziwych kwiatów jagód ma kolor od jasnego do ciemnego bursztynu.
Jego smak jest ziemisty i nieco cierpki z wyraźną owocową nutą. Charakteryzuje się gładką, gęstą teksturą i ciepłym, przyjemnym aromatem. Surowy krystalizuje dość szybko, nie tylko ze względu na zawartość sacharozy, ale także ze względu na dużą liczbę dużych ziaren pyłku.
Miód jagodowy ma charakterystyczny cierpki smak
Miód jagodowy w kuchni
Naturalna słodycz miodu jagodowego sprawia, że będzie on doskonałym substytutem cukru w herbacie i doda nowy, mocniejszy charakter wszelkim herbatkom ziołowym lub owocowym. Będzie stanowił idealny składnik soków owocowych oraz aromatycznych lemoniad i koktajli, ale także wszelkich winegretów.
Dzięki swojej gładkiej konsystencji miód jagodowy idealnie nadaje się także do smarowania pieczywa. Odważny smak tego gatunku sprawia, że można go łączyć z kozim serem oraz łagodnymi, ale też bardziej ostrymi niebieskimi serami pleśniowymi. Świetnie sprawdzi się w połączeniu z musli lub jogurtem greckim. To także idealny dodatek do lodów lub świeżych owoców, takich jak arbuz.