Dobroczynne właściwości i orzeźwiający aromat mięty od wieków znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Pszczoły też korzystają z tych właściwości, produkując rzadki, ale pyszny miód miętowy. Poznaj pracę argentyńskich pszczelarzy i niezwykłe gatunki mięty!
Być pszczelarzem w Argentynie
Pszczelarstwo w Argentynie to domena zawodowców – i to całkiem licznego grona! W kraju działa ponad 30 tysięcy pszczelarzy, a ich profesjonalizm znany jest na całym świecie. Argentyna eksportuje nie tylko różne rodzaje miody, ale także całe pszczelarskie zaplecze: żywy materiał biologiczny, sprzęt, urządzenia pszczelarskie i oczywiście doświadczenie.
Argentyna jest dość zróżnicowana pod względem klimatu, co przekłada się na różnorodność roślin lubianych przez pszczoły. Niektóre uprawia się specjalnie w tym celu, ale pszczoły chętnie korzystają także z dziko rosnących rodzimych gatunków. Drzewa cytrusowe, eukaliptus, bawełna, lucerna – to tylko niektóre z roślin wykorzystywanych przez argentyńskie pszczoły.
Argentyńskie pszczoły lubią rozmaite rośliny, w tym… miętę!
Czuję miętę do mięty!
Aromatyczna mięta jest wykorzystywana na całym świecie od setek lat – jako zioło lecznicze, przyprawa, a nawet składnik różnych magicznych tynktur i eliksirów. Przynosi orzeźwienie w upalne dni i nadaje wyjątkowego aromatu potrawom. A każdy, kto kiedykolwiek miał problemy z trawieniem, nieraz pewnie ratował się zbawienną w skutkach herbatką miętową…
Znamy dzisiaj ponad 30 gatunków mięty, hodowanych na każdej szerokości geograficznej. Najczęściej w ogródkach można spotkać miętę pieprzową (albo lekarską, Mentha ×citrata L.), która kwitnie od lipca do sierpnia i wydziela bardzo intensywny zapach, lubiany przez pszczoły i… ogrodników.
Mięta pieprzowa może być uprawiana w ogrodzie, a także w doniczce na balkonie
Rzadziej spotykane odmiany to na przykład mięta czekoladowa o ciemnozielonych liściach i czekoladowym aromacie albo mięta jabłkowa o nieco drobniejszych listkach, pachnąca oczywiście jabłkami. Jest także mięta jelenia, której nazwa prawdopodobnie wywodzi się od lubiących ten gatunek jeleni.
Właściwości mięty pozwalają wykorzystać tę roślinę w bardzo wielu dziedzinach. Nie tylko w kulinariach, ale także w branży kosmetycznej: olejek miętowy stanowi składnik rozmaitych kosmetyków, miętę bardzo często dodaje się również do pasty do zębów dla odświeżenia oddechu.
Suszona mięta może być stosowana w kuchni jako przyprawa
Miętowy miód
Miód miętowy należy do wyjątkowo rzadko pozyskiwanych. W Argentynie pszczoły najczęściej korzystają z mięty zielonej (znanej też jako mięta kłosowa, Mentha spicata L.). Jest nieco łagodniejsza od mięty pieprzowej i kwitnie od lipca do września.
Sam miód nie smakuje tak, jak można tego oczekiwać – czyli jak słodki miętowy cukierek – ale ma nieco cięższy, bardziej piżmowy posmak. W postaci płynnej przybiera piękny, bursztynowy kolor, a po krystalizacji wpada w bardziej karmelowe odcienie brązu.
Podobnie jak sama mięta, miód miętowy pozostawia po sobie nutkę chłodnego orzeźwienia, dlatego wspaniale sprawdzi się na przykład przy słodzeniu lemoniady w upalne letnie dni. Niezależnie od pory roku będzie natomiast pomocny przy rozmaitych dolegliwościach żołądkowych.
Miód i mięta: doskonałe połączenie w kuchni!