Jak powstaje miód? Niezwykła rola pszczół

Miód to z pewnością jeden z najcenniejszych produktów, jakimi postanowiła obdarzyć nas Matka Natura. W starożytności uważano go za dar bogów, który został zesłany na ziemię dla naszego dobra i szczęścia. To niezwykła substancja, której nie da się zastąpić, ani porównać z niczym innym. Współczesna nauka ciągle odkrywa nowe właściwości oraz zaskakujące możliwości miodu. A jak powstaje ten cud natury?

jak powstaje miód

 

 

Pszczoły – najbardziej pracowite owady

Czy miód to odchody pszczół? Niektórzy tak twierdzą. Sposób powstawania miodu może w wielu aspektach zaskakiwać, między innymi dlatego, że nie wszystkie tajemnice tego procesu zostały do końca zgłębione.

Źródłem miodu może być nektar lub spadź. Czym jest nektar? To nic innego jak mieszanina cukrów, aminokwasów oraz innych substancji wytwarzanych przez rośliny w tzw. nektarnikach. Z kolei spadź wytwarzana jest przez mszyce i czerwce z soków roślin, na których żerują owady. Nakłuwając liście oraz pędy, wysysają sok, tak by wykorzystać zawarte w nich białko. Pozostały płyn jest przez nie wydalany w postaci słodkiej, lepkiej cieczy pojawiającej się w formie kropel, czyli tzw. rosy miodowej.

 

Jak pszczoły zbierają miód?

Aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoły wykonują 150 tysięcy lotów, pokonując odległość około 450 tysięcy kilometrów. By w pełni wykorzystać możliwości produkcyjne rodziny pszczelej, należy zapewnić jej dostęp do odpowiedniej ilości pożytku przez cały sezon. Tymczasem niewielu pszczelarzy ma własną pasiekę w miejscu, gdzie rośliny miododajne kwitną nieprzerwanie od wiosny do jesieni. Często zatem ule są przenoszone w inne miejsca.

 

Jakie są rodzaje miodów?

Miody możemy podzielić na nektarowe oraz spadziowe. Zdarzają się również miody mieszane, czyli nektarowo-spadziowe. To jednak niezwykle rzadkie i wyjątkowe gatunki.

Najważniejszymi organoleptycznymi cechami miodu są oczywiście: barwa, smak, aromat oraz krystalizacja. Miody spadziowe zazwyczaj są ciemniejsze od nektarowych. Mają też bardziej wyrazisty, lekko ostry czy nawet nieco cierpki smak. Tutaj rozróżnić możemy miody spadziowe iglaste oraz liściaste. Miód ze spadzi iglastej to jeden ze szlachetniejszych miodów, zwany królewskim albo papieskim.

Większość miodów spadziowych powstaje latem, dlatego też szybciej krystalizują. W miodach wiosennych, wśród których dominują nektarowe gatunki, krystalizacja przebiega znacznie wolniej.

powstawanie miodu manuka

Rodzajów miodów jest niesamowicie wiele!

 

Etapy powstawania miodu

Powstawanie miodu zaczyna się w momencie, gdy pszczoła zwiadowczyni odnajdzie i zlokalizuje pożytek i po powrocie do ula poinformuje o tym pozostałe pszczoły.

Pszczoły zbieraczki pobierają nektar lub spadź do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym i po powrocie do ula przekazują go swoim siostrom – pszczołom robotnicom. Podczas tej czynności tzw. nakrop, czyli nektar lub spadź zostaje wzbogacony cennymi enzymami. Następnie składowany jest w komórkach plastra.

Temperatura w ulu wynosi około 35°C, dzięki czemu miód szybciej dojrzewa. Podczas tego procesu odparowana jest woda oraz rozkładane są cukry.

Po kilku dniach, kiedy miód zawiera odpowiednią ilość wody, komórki zasklepiane są cienką warstwą wosku, która zabezpiecza go przed zanieczyszczeniami czy zepsuciem. Rola pszczelarza właściwie ogranicza się do jego odsklepienia, odwirowania, usunięcia zanieczyszczeń i rozlania do słoików.

Aby produkt finalny zachował wszystkie swoje cenne właściwości, najlepiej, by po odstaniu trafił do słoika jeszcze tego samego dnia. Miód ma właściwości higroskopijne, dlatego pozostawiony w beczce, może chłonąć wodę oraz zapachy z otoczenia.

 

Miód manuka a tradycyjne miody

Co stanowi o wyjątkowości miodu manuka? Wysoka zawartość methylglyoxalu (MGO). Związek ten znajdziemy również w naszych krajowych miodach spadziowych czy miodzie wrzosowym, ale w znacznie mniejszej ilości.

Gdy miód jest przechowywany w temperaturze 37°C, poziom methylglyoxalu sukcesywnie wzrasta. Dlatego, aby zwiększyć jego zawartość, miody manuka mogą leżakować w beczkach nawet przez dwa lata.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium