W północnych, chłodnych klimatach rośnie roślina o pięknych fioletowo-różowych kwiatach, z daleka kusząca rozmaite pszczoły – fireweed. Te zbierają nektar, z którego wytwarzają bardzo nietypowy, wyjątkowo pachnący gatunek miodu, przez niektórych nazwany „szampanem wśród miodów”.
- Roślina fireweed – pochodzenie nazwy oraz występowanie
- Delikatny smak i armat oraz właściwości miodu
- Wykorzystanie miodu fireweed w kuchni oraz kosmetykach
Czym jest fireweed?
Rośliny fireweed zawdzięczają swoją nazwę temu, że ich nasiona potrafią leżeć uśpione w ziemi i często są pierwszymi wyrastającymi kiełkami po poważnych katastrofach, jak np. pożary. Fireweed była pierwszą rośliną, którą można było zaobserwować m.in. po niszczycielskiej erupcji wulkanu Mount Saint Helens w stanie Waszyngton w 1980 r. czy w brytyjskich kraterach bombowych podczas II wojny światowej, gdzie zyskała przydomek „bombweed”.
Roślina stanowi obfite źródło pokarmu dla pszczół miodnych i kolibrów, a także ma kilka zastosowań leczniczych. Jej pędy są jadalne, można je także wykorzystać do zrobienia herbaty, a kwiaty w zależności od regionu kwitną od czerwca do września.
Fireweed to roślina bardzo cenna dla pszczół
Występowanie kwiatów fireweed
Rośliny fireweed kwitną w Stanach Zjednoczonych w okolicach północno-zachodniego Pacyfiku od stanu Waszyngton przez Kolumbię Brytyjską i Jukon, a także daleko na północy, na wybrzeżu Alaski. Fireweed jest również powszechnie spotykana w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii, gdzie zwana jest wierzbą różaną. To właśnie w ostatnim z tych krajów przeplata się z krzewami manuki, z których wytwarzany jest szczególnie ceniony przez smakoszy miód manuka.
Smak i aromat
Miód powstający z nektaru kwiatów fireweed ma niezwykle czysty, jasnobursztynowy kolor z odcieniem zieleni. Zawiera stosunkowo niską ilość sacharozy, więc potrzebuje więcej czasu, aby skrystalizować. Kiedy to się stanie, jego kolor staje się prawie biały, a konsystencja przypomina śmietanę lub smalec.
Smak miodu fireweed jest bardzo przyjemny, kwiatowy, delikatny, bardzo słodki z subtelnymi nutami przypominającymi herbatę.
Skład miodu fireweed
Miód fireweed cechuje się wysoką zawartością fruktozy (ponad 40%) oraz glukozy (około 30%). Znajdziemy tutaj też inne cukry, jak sacharoza, turanoza, maltoza, trehaloza, izomaltoza czy erloza. To także źródło wielu związków fenolowych oraz kwasów cynamonowych.
Wykorzystanie miodu fireweed
Miód fireweed dobrze komponuje się praktycznie ze wszystkim. Ze względu na swoją słodycz to idealny substytut cukru. Ma delikatną konsystencję, dzięki czemu łatwo jest polać nim naleśniki czy placki. Doskonale sprawdzi się zarówno na grzance czy bułce, jak i w połączeniu z serami czy potrawami z grilla. To często kluczowy składnik sosu do grillowania lub glazury mięsnej. Co więcej, podobnie, jak miód manuka, fireweed staje się coraz bardziej popularny nie tylko w kuchni, ale również kosmetyce - jako element peelingów i kremów.