Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Kwiat Manuka

MANUKA - DRZEWO ŻYCIA, SYMBOL NOWEJ ZELANDII

Manuka (łac. Leptospermum scoparium) to gatunek krzewów lub niewielkich drzew, typowych dla szaty roślinnej wschodnich wybrzeży obu wysp Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Nazwa manuka pochodzi z języka plemienia Maori (mānuka) i używana jest głównie w Nowej Zelandii. Australijczycy częściej nazywają je drzewem herbacianym, za sprawą kapitana Cook’a, który zwykł pić napar z liści manuka.

Krzewy manuka, fizjologicznie mogą się nieznacznie różnić, posiadają jednak szereg cech wspólnych dla gatunku. Zazwyczaj osiągają wysokość od 2 do 5 m, ale zdarzają się też okazy 15 metrowego drzewa. Manuka to roślina wiecznie zielona, o gęstym ugałęzieniu. Charakterystyczne, niewielkie liście (o długości 7-20 mm i szerokości 2-6 mm) są szorstkie i szpiczaście zakończone. Pięciopłatkowe kwiaty, przypominają kształtem gwiazdę i mają średnicę 8-15 mm (sporadycznie do 25 mm). Najczęściej występują w kolorze białym z delikatnymi różowymi przebarwieniami. Kora gałęzi ma brązowe odcienie i łatwo się łuszczy. Manuka szybko się rozmnaża. Jest odporna na bardzo trudne warunki glebowe i silną ekspozycję na wiatr. Dobrze rośnie na glebach o silnej kwasowości. Roślinę można spotkać zarówno na zboczach gór jak i w dolinach, na terenach podmokłych oraz tych, zagrożonych suszą. Krzew Leptospermum scoparium zakwita tylko raz do roku, od listopada do stycznie (pora letnia w Nowej Zelandii) na okres około 4 tygodni.

Czytaj więcej o Nowej Zelandii

Pszczoły i Miód Manuka

Czy wiesz, że...

Średni okres życia jednej pszczoły to 35-40 dni (za wyjątkiem pszczoły zimowej żyjącej do 9 miesięcy). W tym okresie pszczoła jest w stanie wyprodukować około jednej łyżeczki miodu.

Manuka jest często mylona z drzewem kanuka (łac. Kunzea ericoides). Rośliny można łatwo rozróżnić po wyglądzie listowia. Liście kanuka są gładkie, w odróżnieniu od szorstkich, szpiczaście zakończonych liści manuka. Ponadto kanuka jest drzewem osiągającym wysokość do 30 m. Długie pasy kory, pokrywającej jej pień i gałęzie przypominają skórę, a kwiaty są trzykrotnie drobniejsze niż kwiaty manuka. Badania laboratoryjne udowodniły, że jedynie gatunek Leptospermum scoparium jest źródłem nektaru i pyłku, z których powstaje oryginalny miód Manuka.

Czytaj więcej o Miodzie Manuka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium