Już w starożytności miód uznawany był za eliksir młodości i piękna. Kleopatra kąpała się w mleku i miodzie, a Poppea, żona cesarza Nerona, stosowała miód z mlekiem jako okład na twarz. To również dzisiaj składnik wielu gotowych produktów kosmetycznych jak kremy, balsamy, szampony czy mydła. Zamiast jednak wydawać pieniądze na drogie produkty możemy własnoręcznie, w prosty sposób przygotować naturalny kosmetyk, np. domową maseczkę z miodem.
- Bogaty skład miodu
- Maseczka z miodu – dlaczego warto?
- Maseczka z miodu manuka
- Jak zrobić domową maseczkę z miodu manuka?
Niezwykły skład miodu
Skład miodu może różnić się w zależności od pory roku oraz rodzaju i gatunku roślin, z których powstaje, jednak podstawa każdego z nich to woda i cukry. Glukoza i fruktoza to około 70–80% suchej masy. Znajdziemy tu również, choć w mniejszej ilości, sacharozę.
Miód to przede wszystkim bogactwo kwasów organicznych, takich jak mlekowy, jabłkowy, bursztynowy, mrówkowy, cytrynowy, octowy, masłowy czy glukonowy. W jego składzie jest również potas, żelazo, wapń, sód, mangan, fosfor, kobalt oraz miedź oraz witaminy C, H, PP, a także witaminy z grupy B.
Maseczka z miodu – dlaczego warto?
Ze względu na bogactwo mikroelementów, odżywczych cukrów i witamin, miód może odżywiać i wzmacniać skórę. Co jednak najważniejsze – to produkt całkowicie naturalny! Warto wykorzystać go zatem do zabiegów pielęgnacyjnych. Maseczka z miodu na skórę jest świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z kosmetycznymi zastosowaniami pszczelich produktów.
Nie oszukujmy się – z upływem czasu nasza skóra traci elastyczność, staje się bardziej sucha i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Miód może natomiast sprzyjać nawilżeniu czy rozjaśnianiu cery. Maseczka z miodu przywróci blask zwłaszcza cerze dojrzałej, poszarzałej i zmęczonej, a zawarte w produkcie przeciwutleniacze mogą pomóc w jej regeneracji i spowolnieniu procesów starzenia się. Maseczka z miodem ma szansę sprawdzić się również w przypadku wszelkich przebarwień i niedoskonałości skóry.
Miód doskonale odżywia naszą skórę
Domowa maseczka z miodu manuka
Miodem zdobywającym coraz większą popularność, głównie ze względu na jego szczególne właściwości, jest miód manuka. Powstaje z nektaru krzewów występujących wyspach Nowej Zelandii oraz terenach południowo-wschodniej Australii. To, co stanowi o jego wyjątkowości, to niezwykle wysoka zawartość methylglyoxalu.
Domowa maseczka z miodem manuka na twarz to świetne rozwiązanie dla różnych rodzajów cery!
Maseczka z miodu – jak ją zrobić?
Maseczki z miodu, zwłaszcza w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami, pozwalają znacząco poprawić kondycję cery. Warto zawsze mieć pod ręką produkty takie, jak jogurt, mleko, jaja, owoce czy płatki owsiane. Przydadzą się one do przygotowania domowej maseczki z miodu manuka:
Składniki:
- 1/4 szklanki soku z cytryny,
- 5 łyżeczek miodu manuka,
- 5 łyżeczek naturalnego jogurtu lub mleka,
- 2 łyżki płatków owsianych.
Miód, jogurt lub mleko, sok z cytryny oraz namoczone wcześniej płatki owsiane należy dokładnie wymieszać oraz schłodzić w lodówce. Tak schłodzoną maseczkę z miodu nakładamy na twarz na około 20 minut. Po tym czasie należy dokładnie umyć twarz oraz na oczyszczoną skórę nałożyć krem nawilżający. To wszystko! Już po kilku dniach takiej miodowej kuracji zobaczymy widoczne efekty :)