Temat pszczół i pszczelarstwa zyskuje na popularności. Coraz więcej osób zmęczonych codzienną gonitwą i życiem pełnym stresu szuka ukojenia w naturze i docenia jej naturalne produkty. Założenie własnej pasieki i produkcja miodu to nie tylko świetne hobby, ale także niezwykle smaczna satysfakcja. Jak się do tego przygotować? Warto skorzystać z profesjonalnego kursu pszczelarskiego!
- Na czym polega pszczelarstwo?
- Jak zostać pszczelarzem?
- Kto może zostać pszczelarzem?
- Jak uczyć się pszczelarstwa?
- Na czym polega kurs pszczelarski?
- Pszczelarze w Nowej Zelandii
Na czym polega pszczelarstwo?
Pszczelarstwo to rzemiosło polegające na pozyskiwaniu miodu z uli, które stoją na terenie pasieki. Aby jednak czerpać korzyści z pracy pszczół, trzeba zadbać, aby miały one odpowiednie warunki do życia i pracy oraz dobrze poznać ich obyczaje.
Praca pszczelarza jest ściśle związana z porami roku. Zbiórka miodu trwa latem i zazwyczaj zaczyna się już w czerwcu. Na tym jednak obowiązki pszczelarza się nie kończą. Poza sezonem, kiedy pszczoły śpią, należy regularnie sprawdzać stan pasieki oraz uli. Czas ten służy na wszelkie prace konserwatorskie i naprawcze przed sezonem zbioru. Z kolei wiosna to m.in. czas sadzenia miododajnych roślin, tak aby pszczołom nie zabrakło niezbędnego do produkcji miodu pożytku.
Jak zostać pszczelarzem?
Pszczelarzem można zostać po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum pszczelarskiego, a także kursu kwalifikacyjnego. Aby zdobyć tytuł pszczelarza, należy zdać egzamin państwowy i uzyskać odpowiedni certyfikat.
Regulacje prawne związane z założeniem własnej pasieki nie są skomplikowane. Ważny jest wybór odpowiedniego gruntu, rejestracja w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii oraz – jeżeli chcemy prowadzić sprzedaż miodu – odpowiednie pozwolenie, które wydawane jest po spełnieniu aktualnych wymogów weterynaryjnych.
Kto może zostać pszczelarzem?
Pszczelarzem może zostać każdy, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Coraz poważniejszy trend to np. kobiety pszczelarki.
Trzeba jednak mieć świadomość, że pszczelarstwo to nie tylko przyjemność z kontaktu z pszczołami, ale także niezwykle czasochłonne zajęcie i życie zgodnie z rytmem życia pasieki. Kandydat na przyszłego pszczelarza powinien być odpowiedzialny, zaradny, a przede wszystkim cierpliwy. To obowiązek wymagający dużej wytrwałości. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie się z pszczelarstwa jest możliwe dopiero po przynajmniej kilku latach ciężkiej pracy.
To, o czym nie powinniśmy również zapomnieć to fakt, że zawód ten wiąże się z pewnym ryzykiem – można bowiem zostać ukąszonym przez rozdrażnioną pszczołę lub nawet całą ich gromadę. Warto zatem wykonać testy pod kątem uczulenia na jad pszczeli.
Praktycznie każdy może zostać pszczelarzem
Jak uczyć się pszczelarstwa?
Od wielu lat pszczelarstwo jest elementem systemu edukacji. Możemy posiąść wiedzę o pszczołach w zasadniczych szkołach zawodowych, ale też w zawodowych technikach, które w profesjonalny sposób przekazują wiedzę na temat pszczelarstwa wszystkim adeptom tej sztuki.
Od kilku lat popularne są także różnego typu kursy specjalistyczne oraz warsztaty, które w praktyce przekazują wiedzę związaną z produkcją miodu. Znajdziemy też szeroką ofertę kursów pszczelarskich online, jednak nie zapominajmy, jak ważna w uczeniu się zawodu pszczelarza jest praktyka.
Na czym polega kurs pszczelarski?
Kursy pszczelarskie powinny nie tylko przekazać informacje na temat produkcji miodu, ale przede wszystkim przybliżyć wiedzę na temat obyczajów pszczół oraz ich wymagań.
Profesjonalny kurs pszczelarski pozwala zgłębić wiedzę teoretyczną, ale także praktykę pszczelarską w specjalnie przygotowanej, edukacyjnej pasiece. To najlepsza okazja, aby poznać metody oraz sprawdzone techniki stosowane przez doświadczonych pszczelarzy. Ważna będzie również weryfikacja zdobytej wiedzy w praktyce – przy otwartym ulu.
Kursy z zakresu pszczelarstwa są przeznaczone zarówno dla osób, które interesują się pszczelarstwem, ale nie mają własnej pasieki, jak i dla tych którzy chcą tego rodzaju działalność założyć.
Pszczelarze w Nowej Zelandii
Podobnie jak w Polsce, także w Nowej Zelandii z roku na rok liczba pszczelarzy stale rośnie. Wszystko za sprawą uczelni prowadzących zajęcia z zakresu pszczelarstwa oraz ogólnodostępnych kursów. To także efekt prowadzonej od lat, szeroko zakrojonej kampanii na rzecz ochrony pszczół i promocji pszczelarstwa.
Wkład tego sektora do budżetu państwa ocenia się na 3,2 miliardów dolarów, a wszystko za sprawą jedynego w swoim rodzaju miodu manuka. Dzięki rosnącej popularności tego gatunku, Nowa Zelandia nie odczuwa spadku cen produktów pszczelich tak bardzo, jak inni producenci na świecie. Według nieoficjalnych szacunków, zyski ze sprzedaży miodu manuka wynoszą nawet 80% całego dochodu ze sprzedaży towarów z tego sektora.