Kurs apiterapii – na czym polega?

Już w starożytnym Egipcie oraz Grecji produkty pszczele wykorzystywano do produkcji kosmetyków czy preparatów ułatwiających gojenie ran. W ostatnich latach apiterapia, czyli metoda lecznicza zaliczana m.in. do medycyny naturalnej ponownie zyskuje na popularności, a kursy apiterapii mają coraz większą rzeszę zwolenników. Na czym polegają i jak je rozpocząć? Odpowiadamy!

apiterapia miód zdrowie jedzenie dieta

 

Czym jest apiterapia?

Słowo apiterapia wywodzi się z łaciny i greki i stanowi połączenie dwóch słów: apis – pszczoła oraz therapia – leczenie.  Na czym polega apiterapia? Na leczeniu produktami pszczelimi, takimi jak miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele, pierzga czy nawet jad pszczeli.

Oprócz miodów oraz wymienionych produktów pszczelich możemy również skorzystać ze świec z wosku pszczelego, które dzięki delikatnemu zapachowi koją nerwy, a także wspierają przy problemach górnych dróg oddechowych.

 

Na czym polega miodowa medycyna?

Podstawowym produktem wykorzystywanym w apiterapii, jest oczywiście miód. W Polsce najbardziej popularne gatunki to: miód wielokwiatowy, gryczany, lipowy, rzepakowy, akacjowy, spadziowy czy wrzosowy. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się także miód manuka z Nowej Zelandii.

Warto jednak zauważyć, że każdy gatunek miodu wykazuje zupełnie inne działanie, a produkty pszczele dają najlepsze rezultaty wtedy, gdy przyjmujemy je w odpowiedni sposób.

 

Kursy apiterapii – na czym polegają?

Apiterapia stała się w ostatnich latach obiektem badań naukowych. Ich wyniki pozwoliły włączyć ją w ramy dziedziny medycyny, opierającej się na poważnych założeniach naukowych oraz doświadczeniach klinicznych.

W związku z rosnącym zainteresowaniem apiterapią coraz więcej uczelni oferuje zatem studia podyplomowe oraz kursy z tej dziedziny. Dzięki nim możemy zgłębiać tajniki profilaktyki i leczenia alternatywnego za pomocą produktów wytwarzanych przez pszczoły.

leczenie alternatywne miodem apiterapia zdrowie dieta

Apiterapia pozwala poznać tajniki leczenia alternatywnego z użyciem produktów wytwarzanych przez pszczoły

 

Nauka apiterapii pozwala pozyskać informacje, jak w praktyce stosować produkty pszczele, aby wspierać siebie i najbliższych. Możemy wówczas poznać ich skład chemiczny i wartość biologiczną oraz sposób, w jaki wpływają na nasz organizm. Kursy apiterapii uwzględniają także tematykę konserwacji i standaryzacji poszczególnych produktów.

Z powodu pandemii coraz więcej kursów apiterapii odbywa się online. Dzięki temu nie ruszając się z domu, możemy w dogodny dla siebie sposób pozyskać niezbędną wiedzę z obszaru leczenia produktami pszczelimi.

 

Polski propagator apiterapii – prof. Kędzia

Prof. Bogdan Kędzia był wybitnym naukowcem i propagatorem apiterapii. Zainspirowany przez brata, jako kierunek studiów na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Gdańsku wybrał farmację, a jego zainteresowania apiterapią rozpoczęło Sympozjum w 1985 r. w Krakowie, kiedy to zwrócił uwagę na cenne właściwości propolisu.

Jest autorem wielu prac na temat leczniczych właściwości produktów pszczelich, a także publikacji, które poszerzyły wiedzę naukową i praktyczną związaną z lekami naturalnymi. Prof. Kędzia przyczynił się tym samym do poprawy ich jakości oraz bezpieczeństwa stosowania.

Prof. Kędzia to także wieloletni redaktor czasopism naukowych, autorytet wśród farmaceutów i zwolenników medycyny naturalnej oraz leczenia produktami pszczelimi. Niestety, w 2020 roku musieliśmy się z nim pożegnać.

 

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium