Krótka historia Nowej Zelandii

Nowa Zelandia co roku przyciąga z całego świata tysiące turystów spragnionych zapierających dech w piersiach widoków. Dzięki wyprawie Jamesa Cooka z XVII wieku i jego skrupulatnym notatkom, Europejczycy oraz reszta świata dowiedzieli się o tych wspaniałych wyspach. Postanowiliśmy więc przedstawić Wam krótką historię tego młodego, dziewiczego kraju.

historia nowej zelandii

 

 

Historia Nowej Zelandii - Maorysi

Historia Nowej Zelandii rozpoczyna się około 1000 lat temu, kiedy na wyspy zaczęli przybywać Maorysi, uznawani za rdzennych mieszkańców tych terenów. Najpierw zasiedlili Wyspę Północną, a z czasem zaczęli zajmować wszystkie wyspy. Maorysi przybyli tam z nieznanej, mitycznej krainy Hawaiki, której próżno szukać na mapie, gdyż… nie wiadomo, gdzie mogłaby się znajdować. Uważa się jednak, że pochodzą z wysp polinezyjskich na południowym Pacyfiku.

Wedle maoryskich opowieści, pierwsi Maori przypłynęli do Nowej Zelandii na siedmiu olbrzymich łodziach. Do nawigacji wykorzystywali ponoć jedynie gwiazdy i prądy oceaniczne. Maorys o imieniu Kupe, dowódca pierwszej łodzi, uważany jest za odkrywcę Kraju Długiej Białej Chmury (tak Nowa Zelandia nazywa się w języku Maorysów). Przez kilkaset kolejnych lat, w ślad za Kupe, przypływali kolejni Maorysi.

Liczne plemiona Maorysów zamieszkujących wyspy Nowej Zelandii nierzadko prowadziły między sobą wojny. Posługiwali się wówczas różnymi rodzajami tradycyjnej broni, np. taiaha lub mere. Obecnie te narzędzia można zobaczyć podczas maoryskich ceremonii. Wojownicy Maori zasłynęli jako bardzo waleczni, nieustraszeni i kompetentni.

 

Europejczycy w historii Nowej Zelandii - Tasman i Cook

Jako pierwszy Europejczyk do wysp nowozelandzkich dotarł w 1642 roku holenderski żeglarz Abel Tasman. Niestety ze względu na wrogo nastawionych Maorysów, stracił czworo ludzi z załogi i zrezygnował z dalszych prób poznawania kraju. Zatokę, przy której doszło do starcia, nazwał Zatoką Morderców – obecnie jest to Golden Bay (Złota Zatoka), a jej plaża uznawana jest za jedną z piękniejszych w Nowej Zelandii

Dopiero 127 lat później następny Europejczyk postanowił wyruszyć na eksplorację Nowej Zelandii. Brytyjski żeglarz i podróżnik, James Cook zbadał i dokładnie opisał te tereny w 1769 roku. Korona Brytyjska zainteresowała się odkryciem kapitana Cooka i z czasem rozpoczęto proces kolonizacji. W historii Nowej Zelandii nazwiskiem odkrywcy nazywano wiele miejsc i dróg. Na jego cześć, do dziś najwyższy nowozelandzki szczyt nosi nazwę Góra Cooka.

historia nowej zelandii

Góra Cooka to charakterystyczny obszar Nowej Zelandii

 

Pierwszymi osadnikami byli poławiacze fok i wielorybów, a także brytyjscy misjonarze. Z czasem osadników napływało coraz więcej, a w większości byli to brytyjscy skazańcy i przestępcy, uciekający przed wymiarem sprawiedliwości. Z tego powodu brytyjski rząd zdecydował się wynegocjować formalną umowę z wodzami plemion maoryskich, na mocy której Nowa Zelandia stanie się kolonią brytyjską. Przygotowano dokument nazwany Traktatem Waitangi.

 

Traktat Waitangi i wojny maoryskie

Na mocy Traktatu Waitangi z 1840 roku utworzono urząd gubernatora kolonii Nowej Zelandii oraz uznano maoryską własność ziemi i wszelkich innych dóbr. Maorysi uzyskali również prawa obywateli brytyjskich. Traktat Waitangi jest przez historyków uznawany za dokument, za którego sprawą powstała Nowa Zelandia. W 1997 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Pamięć Świata. Do dziś, dzień podpisania traktatu jest świętem narodowym - 6 lutego obchodzi się Waitangi Day.

Prawa Maorysów nie były jednak respektowane, a należące do nich ziemie nielegalnie sprzedawane białym osadnikom. Doprowadziło to do wybuchu konfliktu, który trwał między 1845 a 1872 rokiem. Brytyjscy koloniści nie zdawali sobie sprawy, że Maorysi władają ziemią kolektywnie, a zgoda na osiedlenie na danym terenie nie oznacza jego sprzedaży. W późniejszym okresie, władze kolonialne wprost przestały przestrzegać postanowień Traktatu Waitangi, a zawłaszczenia nie były już wynikiem niezrozumienia.

W odwecie za wybuch powstania, władze odebrały Maorysom ogromne powierzchnie należących do nich terenów. Łącznie skonfiskowano ponad 16 tysięcy kilometrów kwadratowych gruntów. Wojny maoryskie trwają nadal, choć obecnie odbywają się w sądach – podczas procesów wykazano liczne oszustwa strony rządowej. W konsekwencji Korona Brytyjska złożyła przeprosiny i wyrazy współczucia dla niektórych plemion. Ponad połowa gruntów trafiła z powrotem w ręce Maorysów lub została im spłacona.

waitangi day nowa zelandia

W Nowej Zelandii 6 lutego obchodzi się Waitangi Day

 

Z czego słynie Nowa Zelandia? 

Nowa Zelandia słynie przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów, które możemy oglądać w filmowych ekranizacjach powieści Tolkiena. Stały widok nad Alpami Południowymi stanowią chmury, dlatego Maorysi nazywają Nową Zelandię Krajem Długiej Białej Chmury (Aotearoa). Rzeźba terenu jest tam bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się wyłącznie do wysokich szczytów Alp ­– Nowa Zelandia zachwyca jeziorami, wodospadami, fiordami, zatokami i dziewiczymi lasami. 

Fani sportów wszelakich powiedzieliby na pewno, że Nowa Zelandia zasłynęła jako stolica sportów ekstremalnych. Poszukiwacze silnych wrażeń nie znajdą na Ziemi lepszego miejsca do zaspokojenia swoich potrzeb. Na nowozelandzkich wyspach można pohuśtać się na największej huśtawce na świecie, skoczyć na bungee, polecieć śmigłowcem, skoczyć na spadochronie, nurkować, latać na paralotni i robić wszystko, co tylko można sobie wymarzyć!

Z racji tego, że Nowa Zelandia została stosunkowo późno zasiedlona, jej tereny są niemal dziewicze. Źródlana woda jest tam najczystsza na świecie! Żyje tam również najwięcej na świecie owiec – na jednego mieszkańca przypada około 12,6 owcy, co stanowi światowy rekord. Właśnie z powodu tych zwierząt większość dróg została ogrodzona, aby nie można było wchodzić na łąki, pastwiska i inne tereny zielone okupowane przez owce.

 

Miód manuka – symbol Nowej Zelandii 

Kraj słynie także z produkcji miodów manuka. Krzew manuka nazywany drzewem życia, jest jednym z symboli Nowej Zelandii i był znany Maorysom już wiele lat przed wyprodukowaniem pierwszej baryłki miodu. Miód pozyskiwany z tego krzewu ma niezwykłe właściwości naturalne, które odróżniają go od innych miodów i sprawiają, że jest on tak wysoko ceniony. Produkcja miodu manuka wymaga szczególnej troski i ogromnego doświadczenia. 

Kolejnym i najważniejszym dla mieszkańców symbolem Nowej Zelandii jest nielotny ptak kiwi. Dla wielu nowozelandczyków kiwi to także styl życia. Osoby kiwi są radosne, wesołe i niczym się nie przejmują. Problemy doczesne stanowią obszaru ich zainteresowań. Kiwi nie są też pracoholikami. W języku potocznym mianem kiwi określa się również nowozelandzkie dolary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium