Aby zweryfikować najwyższą jakość Miodów Manuka, firma Propharma regularnie przeprowadza ich badania. Wszystko po to, by upewnić się, że w ręce Klientów trafi pełnowartościowy, wysokojakościowy produkt. Ostatnio przeprowadzone badania przyniosły naprawdę zaskakujące rezultaty. Okazało się, że zawartość cennego MGO w naszych Miodach Manuka jest o wiele wyższa, niż ta wskazana na etykiecie.
- Zawartość MGO w Miodach Manuka
- Badania Miodu Manuka
- Realne stężenie MGO w Miodzie Manuka
- Oryginalny Miód Manuka – jak rozpoznać?
- Ciekawostki o Miodzie Manuka
MGO w Miodzie Manuka
W dzisiejszych czasach o wiele więcej wiemy na temat występujących w miodzie substancji. Jedną z nich jest methylglyoxal, który należy do najbardziej aktywnych związków w miodzie Manuka.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest methylglyoxal. Methylglyoxal, inaczej MGO, jest to związek, który w niewielkich ilościach produkowany jest w ludzkim organizmie na skutek zachodzących w nim przemian metabolicznych.
MGO to związek, który naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych m.in. w serach, pieczywie czy kawie. Jego największe ilości są jednak spotykane w Miodzie Manuka. Ten gatunek miodu charakteryzuje się stężeniem MGO nawet kilkaset razy wyższym niż w innych miodach. To właśnie sprawia, że Miód Manuka jest tak wyjątkowy.
Badania Miodów Manuka MGO™
W 2008 roku ukazały się badania przeprowadzone przez profesora Tomasa Henlego, który opisał methylglyoxal pochodzący z nowozelandzkich Miodów Manuka. To właśnie w nich zawartość tej cennej substancji jest najwyższa i w momencie przelewania do słoiczków sięga nawet powyżej 550 mg na kilogram miodu.
To, jaką ilość substancji aktywnej można znaleźć w Miodzie Manuka, wskazuje jego etykieta. Nowozelandzkie Miody Manuka oznaczone są przy pomocy liczb. Na przykład oznaczenie MGO 400+ oznacza, że w miodzie jest co najmniej 400mg methylglyoxalu na kilogram miodu.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stężenie MGO w wyniku naturalnych procesów zachodzących w Miodach Manuka wzrasta z czasem. Dlatego też, zanim słoiczek trafi do Klienta, czas transportu i magazynowania przyczynia się do dojrzewania miodu i zwiększania ilości methylglyoxalu.
Zalecane jest spożycie 2-3 łyżeczek Miodu Manuka dziennie
Stężenie MGO w Miodzie Manuka MGO™
Dzięki badaniom przeprowadzonym na zlecenie firmy Propharma we wrześniu bieżącego roku wiemy, że Miody Manuka charakteryzują się o wiele wyższą zawartością cennego MGO, niż wskazuje na to ich etykieta. Najbardziej zaskakuje fakt, że Miód Manuka MGO™ 550+ w rzeczywistości mogą mieć nawet 954,1 mg tej cennej substancji na kilogram!
Wyniki badań próbek miodu o deklarowanym mniejszym stężeniu methylglyoxalu też robią piorunujące wrażenie. Przykładowo, Miód Manuka MGO™ 400+ realnie zawiera nawet 777,8 mg methylglyoxalu na kilogram. W słoiczkach Miodu Manuka MGO™ 250+ jest go 504,9 mg, a w Miodzie Manuka MGO™ 100+ nawet 323,5 mg methylglyoxalu w kilogramie.
Gwarantowana zawartość MGO™ | Rzeczywista zawartość MGO™ |
550+ | 954,1 mg/kg |
400+ | 777,8 mg/kg |
250+ | 504,9 mg/kg |
100+ | 323,5 mg/kg |
Jak rozpoznać oryginalny Miód Manuka MGO™?
Oryginalne nowozelandzkie Miody Manuka zawsze oznaczone są jako produkty wyprodukowane i zapakowane w Nowej Zelandii. Na ich opakowaniu musi znaleźć się napis Made in New Zealand albo Product of New Zealand. Inne oznaczenia nie są zgodne ze standardami, toteż powinny wzbudzać słuszne wątpliwości. Na etykiecie nowozelandzkiego, oryginalnego Miodu Manuka zawsze znajduje się informacja o stężeniu MGO lub UMF – to drugie jest innym sposobem oznaczenia miodów.
Warto pamiętać o tym, że Miód Manuka pochodzący z Nowej Zelandii jest wyjątkowo cennym produktem, którego cena waha się zazwyczaj w przedziale od 100 do nawet 500 zł.
Osoby zastanawiające się, jaki Miód Manuka wybrać, przede wszystkim powinny stawiać na sprawdzone, oryginalne produkty. Aby upewnić się, że Miód Manuka rzeczywiście pochodzi z Nowej Zelandii, można sprawdzić numer jego certyfikatu na specjalnej stronie. Po wprowadzeniu wymaganych danych otrzymujemy dostęp do szczegółowych parametrów miodu i zyskujemy pewność, że jest on oryginalny.
Co warto wiedzieć o Miodzie Manuka?
Miód Manuka jest na tyle cennym i interesującym produktem, że warto dokładnie zapoznać się z informacjami na jego temat. Oto najważniejsze ciekawostki o Miodzie Manuka.
- Miód Manuka powstaje z nektaru kwiatów krzewu manuka, który nazywa się również drzewem życia. Kwitnie głównie na wschodnich wybrzeżach nowozelandzkich wysp, porasta również południowo-wschodnie obrzeża Australii.
- Wysoka cena Miodu Manuka wynika nie tylko z jego cennych właściwości, ale również tego, że kwitnienie krzewu manuka trwa zaledwie kilkanaście dni w ciągu roku. Z racji tego, że pojedyncze kwiaty są otwarte zaledwie przez 5 dni, pszczoły nie mają zbyt wiele czasu na zebranie cennego nektaru. Szacuje się, że aby stworzyć jeden słoiczek miodu, pszczoły muszą wykonać nawet 22 700 wycieczek po nektar.
- Miód Manuka na tle innych miodów wyróżnia się nie tylko ponadprzeciętnie wysoką zawartością MGO, ale również intensywnym aromatem oraz interesującym, lekko ziemistym posmakiem. Wraz z upływem czasu kolor miodu manuka może być ciemniejszy i jest to proces zupełnie naturalny.