Jak zostać pszczelarzem? Miody Manuka podpowiadają!

Pszczelarstwo dla jednych osób bywa ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu i swego rodzaju pasją, podczas gdy inni traktują je jako drogę życiową, zawód i sposób na zarabianie pieniędzy. Niezależnie od tego, co kieruje osobami decydującymi się na wykonywanie zawodu pszczelarza, warto zastanowić się, jakie warunki trzeba spełnić, by w ogóle nim zostać. 

pszczelarstwo jak zostać pszczelarzem miód manuka miody w polsce

 

Pszczelarz zawodowy 

Warto wiedzieć o tym, że zawodu pszczelarza jak najbardziej można się nauczyć. Młodzi ludzie, którzy chcą podążać tą ścieżką życiową, decydują się na kształcenie zawodowe w szkołach średnich. Aby zostać pszczelarzem zawodowym, wystarczy ukończyć naukę w zasadniczej szkole zawodowej bądź też technikum, ewentualnie zapisać się na kursy kwalifikacyjne w zawodzie pszczelarza.

Uzyskanie tytułu zawodowego musi być poprzedzone zdaniem egzaminu państwowego, który uprawnia do uzyskania stosownych dokumentów.

Osoby, które czują, że pszczelarstwo może być dla nich sposobem na życie, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych kursów, które nie tylko pozwalają na zgłębienie wiedzy teoretycznej, ale także zdobycie niezbędnej praktyki. Do tego celu służą specjalnie przygotowane, edukacyjne pasieki, umożliwiające weryfikację zdobytych informacji.

 

Pszczelarz amator 

Wśród pszczelarze nie brakuje amatorów, którzy być może nie posiadają tytułu zawodowego, jednak wkładają w pracę wszystkie swoje umiejętności i całe serce.

Warto jednak zastanowić się, jak zdobyć wiedzę potrzebną do wykonywania tej trudnej, ale niewątpliwie bardzo ciekawej pracy. W celu uzyskania niezbędnych informacji można zajrzeć na portale branżowe, na których znaleźć można wiele cennych porad przydatnych na start. Osoby preferujące nieco bardziej tradycyjne rozwiązania mogą udać się do księgarni, gdzie dostępne są pozycje książkowe umożliwiające czerpanie cennej wiedzy.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że sucha teoria nie wystarczy, jeśli chodzi o wykonywanie pracy pszczelarza. Dlatego też dobrze jest odbyć wizytę w dowolnej pasiece – po to, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca pszczelarza, konstrukcja uli oraz zachowanie samych pszczół. Można poprosić znajomego pszczelarza o możliwość udziału w choćby jednym miodobraniu – praktyka bowiem pozwala na szybkie przyswajanie nowych umiejętności i przekonanie się na własnej skórze, czy praca pszczelarza na pewno jest dla nas.

pszczelarz pszczelarstwo amatorskie jak zostać pszczelarzem

Cały czas przybywa pszczelarzy amatorów

 

 

Idealny pszczelarz

Osoby zastanawiające się, kto może zostać pszczelarzem, bardzo często zadają sobie pytanie, czy istnieje idealny pszczelarz. A jeśli tak - to czym się wyróżnia?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pszczelarstwo nie należy do najłatwiejszych zawodów. Dlatego też idealny pszczelarz powinien posiadać nie tylko pewne cechy charakteru, ale również dobrą kondycję fizyczną oraz stan zdrowia.

W przypadku pszczelarzy amatorów nie bez znaczenia jest również ilość wolnego czasu, umożliwiająca doglądanie pszczół i wykonywanie wszystkich potrzebnych w pasiece prac. Pszczelarz ponadto powinien posiadać zdolności obserwacyjne, a także wyróżniać się cierpliwością i chęcią do ciągłej nauki.

Idealny pszczelarz to osoba, która dysponuje bardzo szerokim zasobem wiedzy wystarczającym do tego, aby odpowiedzialnie zająć się pszczołami. Mowa tutaj o wiedzy dotyczącej biologii pszczół, roślin miododajnych, a także zagrożeń czyhających na pszczoły -  drapieżników, pasożytów i chorób.

W końcu warto wspomnieć o tym, kto nie może być pszczelarzem. Otóż, z wykonywania tego zawodu bezwzględnie wykluczone są osoby, które uczulone są na jad pszczeli. Wszystko dlatego, że dla nich już jedno niewinne ukąszenie może zakończyć się tragicznie, bo nawet śmiercią. Na szczęście, jak wskazują badania, osoby uczulone na jad pszczeli stanowią zaledwie 0,4% społeczeństwa.

 

Pszczelarstwo w Polsce

Ostatnie badania rynku wykazały, że w ostatnich latach w Polsce zwiększyła się liczba rodzin pszczelich. Warto podkreślić, że aż dwukrotnie wzrosło jednocześnie spożycie miodu. Wszystko dlatego, że przybyło mnóstwo pszczelarzy amatorów, którzy hodowlę pszczół traktują nie tylko jako sposób na zarobek, ale hobby, nawet jeśli jest mało opłacalne.

Specjaliści zgodnie twierdzą, że pszczelarstwo w ostatnich latach stało się bardzo modnym zajęciem, na które decyduje się coraz większa liczba pasjonatów. Ule pojawiają się nawet w największych miastach. Wystarczy wspomnieć, że według szacunków w samej Warszawie jest ich już obecnie niemalże tysiąc. Niektórzy hodowcy twierdzą wręcz, że miód pozyskany w mieście może być dla konsumentów zdrowszy, a to z racji tego, że nie stosuje się tutaj środków ochrony roślin, które wciąż są w powszechnym użyciu na wsi.

Jeśli chodzi o hodowlę pszczół w Polsce, to pszczelarze zawodowi wciąż stanowią tutaj zdecydowaną mniejszość. Wszystko dlatego, że opłacalne są tak naprawdę wyłącznie duże pasieki, w skład których wchodzi co najmniej kilkadziesiąt pszczelich rodzin.

pszczelarstwo w polsce jak zostać pszczelarzem pszczoły ule Miód Manuka MGO

Zawodowych pszczelarzy w Polsce jest stanowczo mniej, niż pszczelarzy amatorów

 

Pszczelarstwo w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia jest krajem, w którym pszczelarstwo rozwija się bardzo prężnie i nawet pandemia koronawirusa nie była w stanie tego procesu zatrzymać. Ci, którzy poszukują pracy w zawodzie pszczelarza, z pewnością powinni rozważyć emigrację do Nowej Zelandii. Nie tylko ze względu na przepiękne tereny i pejzaże, ale również - wyjątkowo atrakcyjne wynagrodzenie.

Nie ma co ukrywać, że to Miód Manuka MGO™ jest produktem, który w największej mierze wpływa na rozwój pszczelarstwa w Nowej Zelandii. Szacuje się, że zyski z jego sprzedaży mogą obecnie stanowić zdecydowaną większość całego dochodu ze sprzedaży produktów pszczelich na terenie tego kraju. Popyt na Miody Manuka MGO™ wciąż rośnie i nic nie zapowiada, by wkrótce miało się to zmienić.

O tym, jak bardzo popularne na terenie Nowej Zelandii jest pszczelarstwo, niech świadczy fakt, że krajowe uniwersytety oferują kursy pszczelarskie i szkolenia przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez żadnych ograniczeń. Lokalne władze wprowadzają przepisy, które umożliwiają lokalizację pasiek na należących do nich terenach.

Podsumowując, pomimo tego że praca pszczelarza nie należy do najłatwiejszych, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Osoby, które decydują się na wykonywanie tego zawodu, z reguły wkładają w to całe serce, czyniąc pszczelarstwo swoim sposobem na życie

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium