Jak wygląda rok szkolny w Nowej Zelandii?

Wiele osób coraz częściej myśli o emigracji do innego kraju. Nowa Zelandia wydaje się niezwykle ciekawą destynacją ze względu na piękne krajobrazy, optymalną roczną temperaturę czy fakt, że Nowozelandczycy to statystycznie jedno z najszczęśliwszych społeczeństw. Planując stały wyjazd do Nowej Zelandii, warto sprawdzić, jak wygląda tam system edukacji i organizacja roku szkolnego, aby przygotować dzieci do aklimatyzacji w nowym miejscu.

rok szkolny w Nowej Zelandii edukacja nauka

 

Edukacja w Nowej Zelandii

System edukacji w Nowej Zelandii jest podzielony na trzy etapy. Zaczyna się od early childhood education dla dzieci w wieku przedszkolnym do 5 lat. Następnie od 5 do 19 roku życia funkcjonuje primary and secondary education, po którym można zacząć zdobywać wykształcenie wyższe lub zawodowe (further education). 

Dzieci mogą pójść do szkoły od razu po ukończeniu piątego roku życia. Należy przy tym pamiętać, że każda placówka ma swoje warunki zapisów, dlatego planując wysłanie dziecka do szkoły w Nowej Zelandii, warto skontaktować się bezpośrednio z wybraną szkołą. W niektórych szkołach konieczne może być również przedstawienie wizy uprawniającej do nauki w Nowej Zelandii.

 

Organizacja roku szkolnego w Nowej Zelandii

Rok szkolny w Nowej Zelandii składa się z czterech „semestrów” zwanych term, które są przedzielone dwutygodniowymi przerwami. Na koniec roku szkolnego dzieci mają dodatkowe 6 tygodni przerwy wakacyjnej. Uczniów obowiązują również święta państwowe, które są wolne dla wszystkich Nowozelandczyków.

Dni wolne od pracy to 10 ustanowionych przez rząd świąt państwowych, wśród których znajdują się m.in. Nowy Rok, Waitangi Day (najważniejsze święto państwowe upamiętniające oficjalne założenie kraju Nowa Zelandia) czy Boże Narodzenie. Oprócz świąt państwowych każda z historycznych prowincji obchodzi swoje urodziny, dzięki czemu mieszkańcy zyskują dodatkowy dzień wolny (ważny tylko lokalnie).

 

Szkoły w Nowej Zelandii

Szkoły w Nowej Zelandii dzielą się na publiczne, integracyjne i prywatne. Najpopularniejsze są oczywiście szkoły publiczne, w których większość kosztów nauki jest pokrywana przez państwo. Dodatkowe opłaty, z jakimi muszą się liczyć rodzice to między innymi mundurki, pomoce naukowe czy opłaty egzaminacyjne. Polskie dzieci mogą podjąć naukę w publicznych szkołach na podstawie wizy pracowniczej rodzica lub jeśli ma status rezydenta (lub obywatela) Nowej Zelandii.

Szkoły integracyjne działają na indywidualnych warunkach i należą do nich między innymi szkoły katolickie. Edukacja w nich jest częściowo finansowana, jednak obowiązuje czesne wynoszące ok. 1500 dolarów nowozelandzkich rocznie.

Szkoły prywatne w Nowej Zelandii to najczęściej placówki dla dziewcząt lub dla chłopców, bardzo rzadko koedukacyjne. W wielu przypadkach są to szkoły z internatem. Państwo nie finansuje edukacji w prywatnych szkołach. Roczny koszt edukacji w nowozelandzkiej szkole prywatnej to około 20 tysięcy dolarów nowozelandzkich. 

Warto dodać, że nauka w nowozelandzkiej szkole znacząco odbiega od europejskich standardów. Uczniowie w Nowej Zelandii, zwłaszcza na wczesnym etapie edukacji, uczą się poprzez zabawę czy specjalne zajęcia. Rzadziej jest to znane nam siedzenie po cichutku w ławkach przez prawie godzinę. Dodatkowo przedszkolaki z najstarszych grup (te, które w następnym roku wybierają się do szkoły) odbywają zapoznawcze wycieczki do szkoły, aby zaznajomić się z nowym miejscem i nauczycielami.

edukacja nauka nowa zelandia nauka przez zabawe

Młodsi uczniowie w Nowej Zelandii uczą się poprzez zabawę

 

Wykształcenie Nowozelandczyków 

Nowa Zelandia znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej wyedukowanych krajów na całym świecie. Tamtejsze ministerstwo edukacji stawia na innowacyjność i kreatywność w nauce. Już od 2016 roku część zajęć przeniesiono do przestrzeni internetowej, dzięki czemu uczniowie w niektóre dni nie musieli przychodzić do szkoły. Nie ulega zatem wątpliwości, że metody stosowane w szkolnictwie Nowej Zelandii są nie tylko angażujące dla dzieci i młodzieży, ale także niezwykle skuteczne!

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium