Na co dzień mało kto zastanawia się, w jaki sposób pszczoły wpływają na naszą rzeczywistość, poza tym, że produkują uwielbiany przez wszystkich miód. Tymczasem pszczoły zapylają kwiaty, a co za tym idzie, odgrywają ogromną rolę dla całego światowego ekosystemu. Przyczyniają się także do produkcji żywności – gdyby nie one, nasza dieta byłaby nudna i monotonna. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o przyszłość tego gatunku – choćby wzorem Nowej Zelandii!
- Jak dbać o pszczoły?
- Czego potrzebują pszczoły?
- Pszczoły w Nowej Zelandii
- Pszczelarze Manuka Health New Zealand
Jak dbać o pszczoły?
Pasieka powinna być odpowiednio zabezpieczona przed ptakami, zwierzętami oraz innymi nieproszonymi gośćmi, którzy mogliby zagrażać życiu i zdrowiu pszczół. Dodatkowo należy ochronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak silny wiatr, który może zrzucać daszki z uli lub śnieg, który może zamknąć dopływ powietrza do wnętrza. Pszczelarze muszą dbać także o zapewnienie odpowiedniej temperatury (na przykład podczas silnych mrozów należy zmniejszyć wloty do uli).
Pszczelarz, który dba o pszczoły, musi je również nieustannie monitorować, aby zauważyć zmiany mogące świadczyć o chorobie lub słabszej kondycji pszczelej rodziny. Musi znać zwyczaje pszczół i rozumieć każde ich zachowanie, aby dostrzec różnice, które mogą wskazywać na wystąpienie zagrożenia dla owadów. Trzeba także sprawdzać, czy pszczoły mają dostateczną ilość pokarmu oraz usuwać miód, który jest na przykład sfermentowany lub ubrudzony odchodami.
O pszczoły należy dbać nie tylko posiadając własną pasiekę. Równie ważna jest ochrona dzikich pszczół, ponieważ mają one tak samo duży wpływ na środowisko i bioróżnorodność. Aby im pomóc, możemy zasadzić we własnym ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, które będą stanowiły dla nich doskonały pokarm. Jeśli nie dysponujemy ogrodem, możemy zasadzić kwitnące rośliny na balkonie lub parapecie – pszczoły chętnie przylecą, aby je zapylić.
Czego potrzebują pszczoły?
Jak wszystkie organizmy żywe, pszczoły potrzebują przede wszystkim pożywienia. Ich naturalnym pokarmem jest oczywiście miód, który wytwarzają z nektaru i pyłku roślin, które zapylają. Żyją w symbiozie z roślinami nektarującymi – kwiaty, które wytwarzają dużo nektaru, są chętniej odwiedzane przez pszczoły i zostaną lepiej zapylone, a pszczoły dzięki temu wytworzą więcej miodu i będą mieć większe szanse na przeżycie.
Czasem pszczelarze dokarmiają pszczoły miodem, jednak jest to zjawisko dość rzadkie. Miód nie zawsze jest bowiem najlepszym pokarmem – zimą może krystalizować, przez co pszczoły będą miały trudności z jego pobieraniem, a dodatkowo niektóre gatunki miodu zawierają składniki, które nie są trawione przez organizm pszczoły.
W okresie zimowym pszczoły wymagają zatem dokarmiania specjalnie przeznaczonymi dla nich produktami. Najczęściej jest to cukier (sproszkowana sacharoza) podawany w formie syropu, który przygotowuje się, mieszając sacharozę z wodą. Dyskusje, amatorskie dociekania i pomówienia wśród pszczelarzy na temat jakości kupowanego cukru trwają od lat 70. XX wieku i często za śmierć pszczół w okresie zimowania obwinia się właśnie producentów cukru.
Zadbane pszczoły produkują więcej miodu
Pszczoły w Nowej Zelandii
Historia pszczół w Nowej Zelandii sięga zapewne dalej niż do momentu, w którym pojawili się tam pierwsi ludzie. Jednak pszczoły, które naturalnie występowały na wyspach Nowej Zelandii, nie produkowały miodu. Zmieniło się to dopiero w XIX wieku, kiedy Europejczycy przybywający na wybrzeże wyspy, przywieźli ze sobą pszczoły miodne. Pszczoły w Nowej Zelandii zaczęły zatem produkować miód dopiero około 200 lat temu.
Jednym z największych zagrożeń dla pszczół jest obecność na roślinach środków chwastobójczych i pestycydów. Dzięki dostępowi do odległych, dziewiczych terenów z najczystszym powietrzem na świecie, w Nowej Zelandii pszczoły nie są narażone na zagrażające im chemikalia i zanieczyszczenia. Nowozelandzkie pszczoły są dzięki temu zdrowe i szczęśliwe. Oprócz tego Nowa Zelandia jest jedynym krajem na świecie, który na drodze prawnej zabrania stosowania antybiotyków w ulach.
Pszczoły i pszczelarze Manuka Health New Zealand
Pszczelarze Manuka Health New Zealand należą do najbardziej doświadczonych w całej Nowej Zelandii. Tworzą nieustannie powiększający się zespół oddanych pszczelarzy-pasjonatów i są prowadzeni przez mistrza pszczelarstwa Dave’a Campbella, który podjął ten zawód mając zaledwie 15 lat. Obecnie zajmuje w firmie stanowisko Dyrektora Generalnego, a praca przy ulach jest jego pasją i szczęściem.
Pszczelarze MHNZ dbają o zdrowie pszczół i odżywianie ich przez okrągły rok. Prowadzą także programy zimowania, w trakcie których chronią ule przed zagrożeniami ze strony zwierząt i ptaków. Karmią także pszczoły w momencie, gdy nie są one zajęte wytwarzaniem miodu. Co niezwykle ważne, Manuka Health New Zealand w swoich ulach nie stosuje antybiotyków ani innych szkodliwych substancji sztucznie poprawiających wyniki miodobrania.