Tradycja obchodów Dnia Matki sięga już czasów Starożytnych Greków i Rzymian, kiedy to kultem otaczano matki-boginie. Współcześnie Dzień Matki świętowany jest na całym świecie i został ustanowiony, aby dzieci mogły podziękować swoim mamom za trud i wysiłek włożony w ich wychowanie. Wszyscy wiemy, jak obchodzimy to święto w Polsce, ale warto też przyjrzeć się zwyczajom w innych częściach świata – zwłaszcza w Nowej Zelandii.
- Dzień Matki w Nowej Zelandii
- Mama w kulturze Nowej Zelandii i kulturze Maorysów
- Pomysły na prezent na Dzień Matki
Dzień Matki w Nowej Zelandii
W Polsce Dzień Matki obchodzony jest niezmiennie 26 maja. W innych miejscach na świecie te daty są jednak różne. Dla przykładu, Dzień Matki w Nowej Zelandii zwyczajowo obchodzony jest w drugą niedzielę maja, co zostało zapożyczone z tradycji Stanów Zjednoczonych. W 2021 roku Nowozelandczycy składali życzenia swoim mamom 9 maja.
W Nowej Zelandii nie istnieją żadne tradycje dotyczące Dnia Matki, jednak jest on celebrowany. Mamy często otrzymują kartki i prezenty, a dzieci wykonują „specjalnie usługi” takie jak przygotowanie dla mamy śniadania do łóżka. W wielu kościołach w Nowej Zelandii odbywają się nabożeństwa ku czci matek, a restauracje przygotowują specjalne oferty na ten dzień – na przykład „Obiad z mamą”.
Wśród najnowszych „trendów” związanych z obchodzeniem Dnia Matki znajduje się na przykład wyręczanie mamy we wszystkich domowych obowiązkach – tak, aby mogła przez ten jeden dzień usiąść i się zrelaksować. Dzień Matki to bowiem czas, w którym możemy podziękować mamie za wszystko, co dla nas zrobiła.
Mama w kulturze Nowej Zelandii
Podobnie jak w wielu innych krajach tradycyjny model rodziny w Nowej Zelandii to rodzina nuklearna, której część (np. rodzice, dziadkowie) mieszka oddzielnie. Jednak dziś z powodu coraz większej liczby rozwodów i ponownych małżeństw, tradycyjny model rodziny nie jest już społecznie oczekiwany. Wraz ze spadkiem znaczenia „piętna” związanego ze stosunkami przedmałżeńskimi, wzrosła liczba niezamężnych matek.
Coraz częściej mama w kulturze Nowej Zelandii odgrywa zatem nie tylko rolę matki, ale także ojca. Dziś płeć biologiczna już niekoniecznie decyduje o roli lub obowiązkach danej osoby w rodzinie, a kobiety mają takie sama prawa jak mężczyźni. Niemniej jednak coraz więcej kobiet, a nie mężczyzn, przerywa karierę zawodową, aby wychować swoje dzieci. Zatem mama w Nowej Zelandii to kobieta, która całkowicie oddaje się swojemu dziecku. Między innymi z tego powodu Nowozelandczycy celebrują Dzień Matki.
Mama w Nowej Zelandii to kobieta, która całkowicie poświęca się dziecku
Mama w kulturze Maorysów
W kulturze Maorysów mama obecna jest od zawsze. Wierzą oni bowiem, że Nowa Zelandia powstała za sprawą dwójki atua (bogów). Byli nimi Ranginui, czyli ojciec nieba i Papatūānuku – matka ziemia, którzy wedle legendy na początku stanowili jedność i trzymali swoje dzieci w wiecznych objęciach w ciemności. Dzieci ostatecznie rozdzieliły rodziców, co w niektórych tradycjach uważane jest za grzech pierworodny.
Co więcej, w tradycyjnej maoryskiej rodzinie to matka wychowuje dzieci i nosi je w specjalnych chustach tuż przy swoim ciele już od dnia narodzin. Bardzo ważna jest bowiem bliskość i więź, którą tworzą mama i dziecko. Mama w kulturze Maorysów, jak i w kulturze Nowej Zelandii odgrywa bardzo ważną rolę i należy okazywać jej szacunek i wdzięczność – nie tylko w Dzień Matki.
Pomysły na prezent na Dzień Matki
W kwestii prezentów na Dzień Matki mamy ogrom możliwości i tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Możemy zrobić dla mamy coś miłego – na przykład ugotować obiad albo zabrać ją do ulubionej restauracji. Możemy też kupić jakiś drobiazg – ulubiony krem, perfumy czy biżuterię. Jeśli mamy trochę większy budżet, na pewno ucieszy ją także wizyta w SPA.
Ciekawym pomysłem na prezent dla mamy jest także słoik miodu. Możemy oczywiście wybrać tradycyjny – wielokwiatowy czy rzepakowy, ale wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowych prezentów.
Możemy zatem sprezentować mamie unikatowy Miód Mānuka MGO™ prosto z Nowej Zelandii. Oprócz wyjątkowego, intrygującego smaku, mamy z pewnością docenią jego niezwykłe walory, dzięki którym jest znany i ceniony na całym świecie.