Jak Nowa Zelandia walczy z nałogiem tytoniowym?

O szkodliwości palenia papierosów wie chyba każdy. Palenie powoduje raka i inne choroby płuc, przyczynia się do zawałów serca, miażdżycy, zakrzepicy i wielu innych schorzeń. W Polsce Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed tymi skutkami, umieszczając na opakowaniach papierosów stosowne napisy i zdjęcia. Nowa Zelandia poszła jednak o krok dalej, proponując prawo całkowicie zakazujące palenia.

palenie papierosów Nowa Zelandia nałogi

 

Kto może palić w Nowej Zelandii?

Aktualnie obowiązujące prawo zezwala na palenie w Nowej Zelandii osobom, które ukończyły 18. rok życia, jednak niedługo może się to zmienić. Zastępczyni ministra zdrowia, Ayesha Verrall zaproponowała między innymi pomysł wprowadzenia zakazu palenia papierosów osobom urodzonym po 2004 roku. Oznaczałoby to, że nawet gdy w przyszłym roku osiągną pełnoletność, nie będą mogły zakupić produktów tytoniowych.

Plan zakłada, że dzięki kolejnym pokoleniom, które zostaną objęte zakazem, w niedalekiej przyszłości w Nowej Zelandii nastąpi delegalizacja papierosów. Pomysł może wydawać się kontrowersyjny, ponieważ taki zakaz palenia w Nowej Zelandii można uznać za ograniczanie wolności. Profesor Janet Hoek, ekspert ds. zdrowia publicznego uważa jednak, że jest wręcz odwrotnie – jego zdaniem to papierosy, jako produkt prowadzący do nałogu tytoniowego, odbierają wolność i skracają życie.

 

Czy w Nowej Zelandii można palić?

Palenie w Nowej Zelandii nie wszędzie jest dozwolone. Do tej pory rząd zdążył podjąć już działania, które mają na celu obniżenie liczby nałogowych palaczy. Wprowadzono między innymi ulice wolne od dymu papierosowego, więc część strefy publicznej nie jest przyjazna palaczom. 

Warto również zauważyć, że podwyższeniu uległy ceny papierosów. Za paczkę trzeba zapłacić aż 30 dolarów, co również ma zniechęcić palaczy. I przyniosło to efekty! Według statystyk Smokefree NZ zaledwie 11,6% obywateli deklaruje bycie nałogowym palaczem, a wśród osób w wieku 15-17 lat jest to zaledwie 3%. To aż 80-procentowy spadek w porównaniu do stanu sprzed 15 lat. Wygląda na to, że Nowa Zelandia jest na świetnej drodze, aby stać się krajem bez papierosów.

palenie nałogowi palacze papierosy zdrowie Nowa Zelandia

W Nowej Zelandii jest stosunkowo niewielu nałogowych palaczy papierosów

 

Palenie a jakość powietrza

Jak wiadomo, Nowa Zelandia jest krajem z najczystszym powietrzem na świecie. Czyste, nowozelandzkie powietrze jest nawet sprzedawane w formie aerozolu do inhalacji turystom, aby mogli zabrać je do domu.

Nie powinien dziwić nas zatem fakt, że powstał program Smokefree NZ. Papierosy szkodzą nie tylko nam, ale także środowisku – w tym krzewom manuki, z których powstaje pyszny miód manuka. W kraju bez papierosów najczystsze powietrze na świecie ma jednak szansę szczycić się tym mianem jeszcze bardzo długo.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™
Zestaw poranne rytuały z Miodem Manuka MGO™

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium