Jak długo i kiedy stosować Miód Manuka?

Choć miód znano i ceniono już w starożytności, to ostatnie lata należą z pewnością do Manuki. Ten wyjątkowy nowozelandzki gatunek, przez niektórych określany „płynnym złotem”, robi prawdziwą furorę na całym świecie. Czy wiecie, że najdroższy kilogram został sprzedany za aż 22 000 dolarów? Jak zatem i kiedy stosować ten wielki skarb zamknięty w małym słoiczku, by w pełni czerpać z jego niezwykłych właściwości?

stosowanie miodu manuka przepisy zdrowie gotowanie jedzenie

 

Kiedy jeść Miód Manuka MGO™?

Choć Miód Manuka MGO™, jest artykułem spożywczym, a nie lekiem, określa się go mianem „super food”, czyli żywności o ściśle określonym składzie, przeznaczonej do żywienia w celu zapewnienia odpowiedniej podaży składników odżywczych.

Oprócz aminokwasów, związków fenolowych, witamin z grupy B, składników mineralnych, jak wapń, żelazo, potas, cynk czy miedź, zawiera wysoką ilość aktywnego składnika methylglyoxalu (MGO). I to właśnie temu związkowi przypisuje się wiele korzystnych właściwości.

Trzeba pamiętać, że Miód Manuka MGO™ jako żywność funkcjonalna spożywany jest, by osiągnąć konkretny cel. Warto sięgnąć po niego także profilaktycznie, by poprawić ogólne samopoczucie. Polecany jest też osobom cierpiącym z powodu zaburzeń układu pokarmowego.

miód zdrowy tryb życia jak dużo miodu dziennie przepisy

Zdaniem specjalistów, już jedna łyżeczka Miodu Manuka MGO™ przyniesie wiele korzyści

 

Ile Miodu Manuka MGO™ dziennie?

Zacznijmy od tego, ile Miodu Manuka MGO™ warto spożywać. Zdaniem specjalistów już jedna łyżeczka Miodu Manuka MGO™ przyniesie naszemu organizmowi wiele korzyści. Najlepsze jednak rezultaty przyniosą 2–3 łyżeczki miodu dziennie. W zależności od potrzeb możemy zwiększyć dawkę o kolejną porcję.

Nie bez znaczenia jest to, jaki miód wybierzemy, czyli jaka będzie deklarowana ilość methylglyoxalu w produkcie. Im wyższa ilość związku, tym większa jego skuteczność.

Na rynku dostępne są Miody Manuka MGO™ o oznaczeniach MGO™ od 30+ do 550+, które określają, ile związku znajduje się w 1 kilogramie miodu. Przykładowo, symbol MGO™ 250+ oznacza, że zawartość methyloglyoxalu wynosi co najmniej 250 mg/kg.

 

Miód Manuka MGO™ – jak stosować?

Utarło się, że miód najlepiej rozpuścić w wodzie lub dodawać do herbaty. I jest w tym dużo racji uzasadnionej naukowo. Zawarty w miodach enzym zwany oksydazą glukozy produkujący nadtlenek wodoru najbardziej efektywnie działa, gdy rozpuścimy go w wodzie.

A jak stosować Miód Manuka MGO™? Tutaj sprawa przedstawia się zgoła inaczej. Aby zawarte w miodzie substancje aktywne trafiły do układu pokarmowego i nawet po rozrzedzeniu przez sok żołądkowy mogły działać skutecznie, lepiej go nie rozpuszczać, a nawet wstrzymać się od picia i jedzenia przez co najmniej 20 minut.

Najlepiej spożywać Miód Manuka MGO™ na czczo zaraz po przebudzeniu. Możemy też sięgnąć po niego wieczorem przed snem, nawet po myciu zębów. Jeżeli jednak postanowimy dodać go do wody czy innego napoju lub dania, należy pamiętać, by były one wcześniej przestudzone, ponieważ w wysokich temperaturach miód traci wiele ze swoich właściwości.

stosowanie miodu korzyści dla organizmu zdrowie przepisy kulinarne

Miód Manuka MGO™ to idealny zamiennik cukru, ale należy stosować go z umiarem

 

Czy Miód Manuka MGO™ może zaszkodzić?

Ile czasu można jeść Miód Manuka MGO™? Codzienne stosowanie miodu zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych jest całkowicie bezpieczne, a nawet wskazane. Należy jednak pamiętać, by nie podawać go dzieciom poniżej 1-go roku życia. Jak w przypadku wszystkich innych gatunków miodu, ze względu na możliwą obecność bakterii Clostridium botulinum, u najmłodszych dzieci istnieje ryzyko zatrucia.

Także osoby cierpiące na insulinooporność czy cukrzycę powinny być ostrożne w stosowaniu miodu. Najlepiej, aby skonsultowały się uprzednio z lekarzem. Manuka, podobnie jak inne miody, to idealny zamiennik cukru, jednak ze względu na dużą zawartość fruktozy i glukozy należy stosować go z umiarem, zwłaszcza w przypadku osób zagrożonych otyłością.

Warto także zaznaczyć, że miód, jak każdy inny produkt, może uczulać. Szczególną ostrożność powinny zatem zachować osoby nadwrażliwe na alergeny grzybów oraz pyłki drzew i traw.

Więcej informacji o Miodzie Manuka MGO™, a także praktycznych rad i wskazówek znajdziecie w poradniku Miodów Manuka MGO™.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium