Czyste powietrze w Nowej Zelandii – unikatowe w skali świata

Nowa Zelandia jest krajem, który słynie przede wszystkim ze wspaniałych krajobrazów rodem z “Władcy Pierścieni”, a także z dziewiczego charakteru występującej tam natury. Co więcej, nowozelandzkie przestrzenie możemy podziwiać, ciesząc się jednocześnie świeżym powietrzem. Czyste powietrze Nowej Zelandii już dawno stało się marką samą w sobie i jest szczególnie pożądane przez osoby żyjące w zanieczyszczonych państwach.

jakość powietrza w Nowej Zelandii

 

Nowa Zelandia a smog – zanieczyszczenie powietrza w Nowej Zelandii

Jedno spojrzenie na interaktywną mapę jakości powietrza wystarczy, żeby przekonać się, że nowozelandzkie powietrze jest czyste, a poziom smogu utrzymuje się na bezpiecznym dla ludzi poziomie. W przeważającej części kraju uznawany jest za “dobry”, czyli taki, który nie powoduje zagrożenia. Tylko gdzieniegdzie wartości są większe, ale wciąż opisane na mapie jako “umiarkowane”, czyli takie, które mogą (ale nie muszą!) zagrażać niewielkiemu odsetkowi osób, które są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia.

Na wzrost poziomu smogu w Nowej Zelandii ogromny wpływ miały szalejące na przełomie 2019 i 2020 roku pożary w Australii. Zanieczyszczenia powietrza spowodowane tak wielkimi pożarami australijskiego buszu przemieszczają się na bardzo duże odległości, dlatego dotarły nawet do Nowej Zelandii. Pożary zabarwiły nawet nowozelandzkie lodowce na czerwono.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Środowiska Nowej Zelandii, głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na jakość powietrza, jest palenie drewnem w kominkach, które odpowiada za 58% rocznej emisji zanieczyszczeń powietrza. Jest to szczególnie widoczne zimą w południowych rejonach kraju – charakteryzujących się ostrzejszym klimatem ze względu na sąsiedztwo bieguna południowego.

Emisje największych zanieczyszczeń spadły między 2001 a 2013 rokiem. W zależności od regionu poprawa wyniosła od 26 do 52%. Główny wpływ na to miała polityka kraju – poprawiono jakość paliwa oraz zaostrzono standardy emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Czyste powietrze w Nowej Zelandii

Efektem tego Nowa Zelandia może pochwalić się mianem najczystszego kraju na świecie. Jej dziewicze tereny sprawiają, że źródlana woda jest tam najzdrowsza, a powietrze doskonałej jakości. Władze Nowej Zelandii od lat walczą także o ograniczenie napływu ludności i wykazują ogromne poszanowanie dla środowiska naturalnego. Doskonała jakość nowozelandzkiego powietrza jest znana i ceniona na całym świecie.

Okazuje się, że czyste powietrze Nowej Zelandii w połączeniu z panującym tam światłem sprawia, że nawet amatorzy mogą tam robić zdjęcia o niesamowitym charakterze. Nowa Zelandia pozwala robić zdjęcia o pięknych, nasyconych kolorach, wielkiej głębi ostrości i plastyce, która oddaje wszystkie uroki tego miejsca. To właśnie jakość powietrza sprawia, że wszystkie wykonane tam zdjęcia wyglądają po prostu jak z bajki.

czyste powietrze widoki Nowa Zelandia

 Wzgórza porośnięte krzewami Manuka w Nowej Zelandii

 

Natura Nowej Zelandii

Dzięki temu, że Nowa Zelandia jest stosunkowo młodym krajem (została zasiedlona około 1000 lat temu), jej tereny są niemal dziewicze. Istnieje tam wiele miejsc, które nie zostały skażone ręką człowieka. Możemy tam podziwiać niespotykaną nigdzie indziej faunę i florę, bowiem 75% występujących tam gatunków roślin stanowią endemity. Zapierające dech krajobrazy nie zostały jeszcze przez nikogo zmienione. 

Dziewicze tereny Nowej Zelandii to także miejsce, w którym naturalnie rośnie krzew manuka. Chroniony przed zanieczyszczeniami, pestycydami i innymi wspomagaczami ofiaruje pszczołom swój naturalny nektar i pyłek, z którego powstaje unikalny na światową skalę miód manuka kryjący w sobie bogactwo wyjątkowych właściwości.

 

Najczystsze powietrze świata w Polsce – czy to możliwe?

Niestety, trudno przenieść doświadczenia Nowej Zelandii do Polski. Nowa Zelandia leży na wyspach i od innych państw dzielą ją ogromne odległości, a wszelkie zanieczyszczenia są rozpraszane przez silne wiatry nad oceanem. Na jakość powietrza w Nowej Zelandii wpływa także fakt, że zaludnienie jest tam na niskim poziomie – na powierzchni niewiele mniejszej od Polski mieszka osiem razy mniej ludzi niż w naszym kraju. 

Czyste powietrze Nowej Zelandii można jednak… kupić. Dwa lata temu zrobiło się głośno o nietypowej pamiątce, jaką jest nowozelandzkie powietrze w sprayu. Jak zapewnia producent, jedno opakowanie wystarcza na około 140 pełnych wdechów. „Inspiracją” do stworzenia takiej pamiątki miały być inne państwa, w których powietrze jest mocno zanieczyszczone. Sprężone czyste powietrze z Nowej Zelandii ma przypominać miłe chwile spędzone w kraju, a także „zadbać o nasze zdrowie”. Jego cena to ok. 240 złotych.

BESTSELLERY
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru
Miód Manuka MGO™ 550+ 250g, Cukierki + Pasta bez fluoru

266,82 zł

Cena regularna: 313,90 zł

Najniższa cena: 257,04 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium