Czym jest miód piekarski?

Miód jest produktem obwarowanym wieloma wymaganiami odnośnie jakości i składu. Efektem tego uzyskanie miodu należytej klasy czasami po prostu się nie udaje. Nie oznacza to jednak, że pszczoły pracowały na nic, a „nieudany miód” trzeba wyrzucić. Miód o obniżonej jakości nie nadaje się wprawdzie do bezpośredniego spożycia, jednak zgodnie z prawem można go sprzedawać jako miód piekarski – wykorzystywany w przemyśle spożywczym głównie jako dodatek do innych produktów.

Miód piekarski przemysłowy

 

 

Miód piekarski. Czym jest miód przemysłowy?

Unia Europejska 20 grudnia 2001 opublikowała Dyrektywę, w której określona jest definicja miodu. Zgodnie z nią, jest to „naturalny, słodki produkt wytwarzany przez pszczoły Apis mellifera przez łączenie z własnymi specyficznymi substancjami nektaru roślin […], składowanym, odparowywanym i pozostawionym do dojrzewania w plastrach”.

Miód piekarski nazywany także miodem piekarniczym i miodem przemysłowym również jest produktem wytwarzanym przez pszczoły Apis mellifera, zatem pozostaje on wciąż miodem pszczelim. Jednak w wyniku mechanicznej filtracji pozbawia się go określonej ilości pyłków kwiatowych. W efekcie otrzymujemy jednolicie klarowny produkt pszczeli. Mimo że jego niektóre parametry fizykochemiczne ulegają zmianie, pozostałe cechy organoleptyczne są zgodne z wymogami stawianymi dla miodów pszczelich.

Zgodnie z prawem, na etykiecie miodu piekarskiego musi znaleźć się informacja, że jest on przeznaczony wyłącznie do gotowania. Jeśli został on użyty jako składnik złożonego produktu spożywczego, termin “miód” może być użyty w nazwie produktu (np. płatki śniadaniowe z miodem), ale w wykazie składników musi już być użyty termin “miód piekarski”.

Miód piekarski ma oczywiście obniżoną jakość w porównaniu z prawdziwym miodem pszczelim, jednak zachowuje wartości, które są pożądane w przemyśle spożywczym. Dopuszczenie tego rodzaju miodu do sprzedaży jest bardzo dobrą wiadomością dla pszczelarzy, którym od czasu do czasu nie uda się uzyskać wysokiej jakości miodu, który spełniałby wszystkie wymogi stawiane przed produktami przeznaczonymi do bezpośredniego spożycia.

 

Miód piekarski a miód sfermentowany

Sfermentowany miód to z pewnością przykra niespodzianka dla każdego, kto miał z nim do czynienia. Wygląda źle, a pachnie i smakuje jeszcze gorzej. Przyczyn fermentacji miodu może być wiele, a proces ten może się rozpocząć już na etapie produkcji – na przykład, gdy pszczelarz zabiera pszczołom niedojrzały (niezasklepiony miód). Zawiera on wówczas zbyt wiele cząsteczek wody, a wilgoć stanowi idealne środowisko dla rozwoju drożdży, które są przyczyną fermentowania. 

Oprócz tego powodem może być niewłaściwe przechowywanie miodu, nieumiejętne mieszanie (czyli kremowanie) lub napowietrzanie go. Drożdże zamieniają wówczas miód w alkohol albo ocet, przez co bezpowrotnie traci on swoje pierwotne właściwości. Nie powinien być więc przeznaczony do bezpośredniej konsumpcji, ponieważ nie spełnia wymogów jakości. Nie oznacza to jednak, że sfermentowany miód jest bezużyteczny. Po podgrzaniu go i zabiciu wszystkich drożdży może na przykład stanowić pokarm dla pszczół.

Miód piekarski a miód sfermentowany

Sfermentowany miód ma nieprzyjemny zapach i smak, po odpowiednim przetworzeniu może być jednak stosowany w przemyśle

 

Co więcej, taki miód może być wykorzystywany jako wspomniany miód piekarniczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki produkt posiadał obcy smak i zapach. Może być także przegrzany, zaczynać fermentować lub być całkowicie sfermentowany. Te twierdzenia są wskazane w Dyrektywie UE i dopuszczają sfermentowany miód do sprzedaży na użytek przemysłowy lub jako składnik innych środków spożywczych, które będą dalej przetworzone.

 

Zastosowanie miodu piekarskiego

Miód piekarniczy czy też miód piekarski ma wprawdzie obniżoną jakość, ale zachowuje smak i słodycz miodu. Często jest używany w cukierniach i piekarniach, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, kiedy większość wypieków ma miód w recepturze. Jest również tańszy od miodu przeznaczonego do bezpośredniego spożycia.

Nie zapominajmy także, że wysokiej jakości miody, tak czy inaczej, nie powinny być stosowane do wypieków, ponieważ wysoka temperatura niszczy wszystkie ich właściwości. Dlatego być może miód piekarniczy jest lepszym wyborem w cukiernictwie, ponieważ dzięki temu nie “marnuje się” bardziej wartościowych miodów – przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Miód piekarski może ponadto stanowić dodatek do sosów, sałatek, napojów, deserów czy nalewek alkoholowych. Z wyglądu bardzo przypomina miód wysokiej jakości oraz stanowi pełnowartościowy komponent smakowy dla innych produktów. Można go także używać do słodzenia gorących napojów, czego nie powinniśmy robić w przypadku wysokojakościowych miodów, jak choćby miodu manuka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium