Czy każdy miód jest ekologiczny?

Żywność ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród konsumentów. Dowodem na to mogą być choćby sklepy ze zdrową żywnością, które w bardzo szybkim tempie pojawiają się niemal w każdym polskim mieście. Od miodu, jako wytworu pracy pszczelej oczekujemy, że jest produktem ekologicznym, jednak czy zawsze tak jest? Jak sprawdzić, czy miód jest ekologiczny? Spróbujemy przybliżyć to zagadnienie.

żywność ekologiczna miód ekologiczny naturalny zdrowie

 

Czym jest miód ekologiczny?

Miód ekologiczny to taki, który został wytworzony w czystym środowisku i przy pomocy naturalnych środków i technik. Rozporządzenia Unii Europejskiej szczegółowo opisują rygorystyczne wymagania, jakie musi spełnić producent, aby nazwać swój miód ekologicznym. Poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko.

Wydawałoby się, że każdy miód jest „z automatu” ekologiczny, ponieważ wytwarzają go pszczoły. Nie jest do końca prawda, ponieważ na półkach sklepowych możemy znaleźć miody spoza UE, na przykład z Chin, które mogą być sztucznie dosładzane cukrem lub innymi substancjami. Takie zabiegi powodują, że produkt nie należy już do ekologicznej żywności

Jeśli pszczelarz chce określać swoje gospodarstwo mianem pasieki ekologicznej, musi przejść także proces certyfikacji, a więc poddać się kontroli i inspekcji. Certyfikaty wydawane są na rok, po którym pasieka ponownie przechodzi kontrolę. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma zagrożenia, że producent z czasem obniży jakość produkcji.

 

Jak rozpoznać ekologiczny miód?

Najważniejsze dla konsumenta jest jednak czytanie etykiety miodu. Jeśli znajdziemy na niej symbol liścia utworzony z gwiazdek Unii Europejskiej na zielonym tle, mamy gwarancję, że miód jest ekologiczny i spełnia wszystkie rygorystyczne standardy. Takiego symbolu nie można używać bez zezwolenia. Oprócz tego przy znaczku liścia powinien widnieć także indywidualny numer certyfikatu, który bez trudu znajdziemy na stronach jednostek certyfikujących. 

Miód ekologiczny sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi zawierać na etykiecie nazwę produktu, nazwisko pszczelarza i adres pasieki lub nazwę i adres firmy produkującej miód oraz informację o ekologicznej metodzie produkcji.

czytanie etykiet miód ekologiczny zdrowie natura

Czytanie etykiet pozwala stwierdzić, czy dany miód jest ekologiczny

 

Czy miód manuka jest ekologiczny?

W przypadku naturalnego Miodu Manuka MGOTM zawsze mamy pewność, że jest to żywność ekologiczna. Potwierdza to mnogość badań, których wyniki są dostępne do wiadomości publicznej, a także możliwość sprawdzenia indywidualnego certyfikatu dla każdego słoika. Ekologiczne miody manuka są poddawane największej liczbie badań i kontroli ze względu na dużą obecność methylgloxalu, który sprawia, że ich właściwości są tak wyjątkowe. 

Ekologiczny Miód Manuka MGOTM posiada ponadto własny system certyfikacji, a każdy certyfikat możemy sprawdzić na stronie producenta.

 

Jakie wymogi musi spełniać pasieka ekologiczna?

Pasieka ekologiczna musi być zlokalizowana na terenie, na którym nieprzekroczone są dopuszczalne wartości stężenia szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze. Ponadto w promieniu 3 kilometrów muszą znajdować się wyłącznie gospodarstwa ekologiczne lub dzika roślinność. Pszczelarz musi też przedstawić stosowne zaświadczenia o niestosowaniu chemicznych oprysków, pestycydów i środków bakteriobójczych.

W rozporządzeniu określona jest także odpowiednia odległość pasieki od wysypisk i spalarni śmieci, autostrad, ruchliwych dróg itp., aby szkodliwe substancje nie znalazły się w miodzie, pyłku, propolisie i innych produktach pszczelich. Pszczelarz musi także przejść roczny okres przejściowy, zanim rozpocznie produkcję.

Pszczoły można dokarmiać wyłącznie ekologicznym pokarmem lub miodem i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach – oczywiście określonych prawnie. Ule muszą być wykonane z naturalnych materiałów – zabrania się używania farb i klejów, które zawierają szkodliwe substancje. W trakcie pozyskiwania miodu niemożliwe jest także stosowanie dodatkowych substancji i składników wspomagających.

Chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium