Miód Manuka od lat stanowi przedmiot szeroko zakrojonych badań naukowych dotyczących jego niezwykłych właściwości naturalnych. Z roku na rok rośnie też jego popularność wśród konsumentów na całym świecie. Jako wyłączny importer i dystrybutor Miodów Manuka MGO™ w Polsce, już od 10 lat staramy się przekazywać wiedzę na temat tego wyjątkowego skarbu Nowej Zelandii. A Wy jakie informacje o Miodzie Manuka już posiadacie? Najwyższy czas na sprawdzenie Waszej wiedzy! Proponujemy szybki quiz na temat Miodu Manuka.
Miód Manuka MGO™ produkcji Manuka Health New Zealand Ltd. stanowi certyfikowany produkt spełniający wszystkie wymogi jakości handlowej. Spełnia też wszelkie wymogi jakości handlowej i bezpieczeństwa spożywania. Na naszych stronach mogliście znaleźć wiele najważniejszych informacji o Miodzie Manuka, a także mniej znanych ciekawostek.
Przed przystąpieniem do quizu możecie powtórzyć swoją wiedzę. Pisaliśmy o pochodzeniu i powstawaniu Miodu Manuka, jego właściwościach i zastosowaniu, także o tym jaki Miód Manuka wybrać oraz czym jest MGO. To jednak nie wszystko! Mogliście odnaleźć tutaj również niebanalne przepisy kulinarne z udziałem Miodu Manuka, pomocne porady i wskazówki, a także produkty spożywcze, kosmetyczne, a nawet medyczne z udziałem nowozelandzkiego gatunku.
Mamy nadzieję, że nasz krótki quiz to będzie bułka z masłem… i Miodem Manuka oczywiście! 😉
Zaczynamy!
1. Oryginalny jednoodmianowy Miód Manuka produkowany jest z kwiatów krzewu:
- Kunzea ericoides
- Leptospermum scoparium
- Leptospermum polygalifolium
- Camellia sinensis
Prawidłowa odpowiedź: b. Manuka z łac. Leptospermum scoparium to endemiczny, wiecznie zielony krzew z rodziny mirtowatych, typowy dla szaty roślinnej wschodnich wybrzeży obu wysp Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.
2. Krzew manuka zwany jest inaczej:
- drzewem herbacianym
- drzewem miodowym
- krzewem kanuka
- drzewem kawowym
Prawidłowa odpowiedź: a. Manuka nazwany został drzewem herbacianym za sprawą znanego żeglarza kapitana Jamesa Cook’a, który parzył z jego liści ulubiony napar herbaciany.
3. Krzew manuka kwitnie w Nowej Zelandii w okresie:
- luty – kwiecień
- maj – lipiec
- sierpień – październik
- listopad – styczeń
Prawidłowa odpowiedź: d. Krzewy manuka kwitną tylko raz w roku przez około 4 tygodnie, od listopada do stycznia. Właśnie w tak krótkim okresie pszczoły muszą pozyskać nektar do produkcji cennego rodzaju miodu.
4. Odkrywcą związku o nazwie methylglyoxal jest naukowiec:
- Peter Molan
- Keiji Terao
- Thomas Henle
- Owen Catchpole
Prawidłowa odpowiedź: c. Odkrywcą związku jest prof. Thomas Henle wraz z zespołem z Politechniki w Dreźnie. W 2008 r. naukowcy opublikowali przełomowy dokument określający methylglyoxal (MGO) jako kluczowy związek determinujący właściwości Miodu Manuka.
5. Gwarancją odpowiedniej jakości Miodu Manuka, oprócz testu MGO™, jest certyfikat:
- Total Active
- Antibacterial Activity
- Unique Manuka Factor (UMF)
- Active Manuka Factor (AMF)
Prawidłowa odpowiedź: c. Unique Manuka Factor (UMF) to starszy, ale także uznany przez rząd Nowej Zelandii sposób certyfikacji, opracowany przez stowarzyszenie UMFHA. Pozostałe to autorskie, niecertyfikowane metody obarczone wysokim poziomem błędu, mające na celu obniżenie kosztów miodu.
6. Certyfikat MGO™ 250+ informuje, że co najmniej 250 mg methylglyoxalu znajduje się w:
- 1 g miodu
- 10 g miodu
- 100 g miodu
- 1 kg miodu
Prawidłowa odpowiedź: d. MGO™ 250+ informuje, że 1 kg miodu zawiera przynajmniej 250 mg methylglyoxalu. Wartość ta wskazuje, ile związku było w momencie umieszczania miodu w słoiczku, bowiem w prawidłowo pozyskiwanym i przechowywanym miodzie poziom methylglyoxalu może naturalnie wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.
7. Miód Manuka produkowany jest przez europejskie pszczoły miodne (Apis mellifera) sprowadzone na tereny Nowej Zelandii:
- w XIX wieku
- w XVIII wieku
- w XV wieku
- w X wieku
Prawidłowa odpowiedź: a. Pszczoły, które naturalnie występowały na wyspach Nowej Zelandii nie były pszczołami miodnymi. Apis mellifera sprowadzone zostały przez Europejskich osadników dopiero w XIX wieku
8. Wysoki poziom hydroksymetylofurfuralu (HMF) w Miodzie Manuka może świadczyć o:
- wysokich właściwościach antybakteryjnych miodu
- przegrzaniu miodu
- wyjątkowej czystości miodu
- silnych właściwościach antyoksydacyjnych
Prawidłowa odpowiedź: b. Wysoka zawartość aldehydu HMF może świadczyć o nieprawidłowym przechowywaniu Miodu Manuka, czyli np. jego przegrzaniu, ale także zafałszowaniu go poprzez dodanie syropów fruktozowych.
9. Czy Miód Manuka mogą spożywać dzieci?
- tak, to produkt całkowicie bezpieczny
- nie powinny go spożywać dzieci poniżej 10-go roku życia
- nie powinny go spożywać dzieci poniżej 5-go roku życia
- nie powinny go spożywać niemowlęta poniżej 1-go roku życia
Prawidłowa odpowiedź: d. Wynika to z obecności niewielkich ilości bakterii laseczki jadu kiełbasianego w miodzie. Nie w pełni wykształcona mikroflora naturalna jelit oraz niedojrzały układ immunologiczny dzieci poniżej 12-go miesiąca może doprowadzić do rozwoju groźnej choroby.
10. Kremowanie Miodu Manuka:
- w poważnym stopniu zmienia jego skład
- obniża właściwości aktywne miodu
- ma na celu powstrzymanie tworzenia się gruboziarnistego krupca
- świadczy o zafałszowaniu miodu
Prawidłowa odpowiedź: c. Miód Manuka krystalizując się, tworzy duże kryształy. Dlatego też poddaje się go fizycznej obróbce, aby uzyskać bardziej miękką i kremową konsystencję. Nie wypływa to jednak na jego skład oraz właściwości odżywcze i zdrowotne.