co to jest manuka

 Co to jest manuka?

Manuka to krzew występujący na terenach Nowej Zelandii oraz w niektórych rejonach Australii. To właśnie z jego pyłku produkowany jest miód Manuka (manuka honey). Jednak krzew posiada wiele więcej właściwości, a przydatne są również jego inne części, nie tylko kwiaty. Z krzewu manuka wytwarzany jest olejek manuka, a do jego produkcji wykorzystywane są liście manuka. Co to jest olejek manuka? To olejek eteryczny, który ze względu na swoje właściwości jest ceniony między innymi w kosmetyce

 

Co to jest manuka honey?

Manuka honey, czyli po prostu miód Manuka to miód wytwarzany z pyłku kwiatów krzewu manuka. Odpowiadając na pytanie co to jest manuka miód, najłatwiej powiedzieć, że jest to miód o wyjątkowych właściwościach. Różni się składem od innych znanych nam miodów. Właśnie w nim odkryto wysokie ilości charakterystycznego związku – methylglyoxalu (MGO).

 

Co to jest MGO w miodzie Manuka?

MGO, czyli methylglyoxal to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w przyrodzie. W większości produktów występuje jedynie w śladowych ilościach, w przeciwieństwie do miodów Manuka. To właśnie w tych miodach jego ilość wynosi od 30 do nawet ponad 800 miligramów na kilogram miodu, podczas gdy w innych miodach jego ilość wynosi około 10 miligramów na kilogram miodu. Dodatkowo methylglyoxal działa synergistycznie z innymi składnikami miodu, między innymi z polifenolami. Oznacza to, że wspólnie wykazują większe właściwości niż występując osobno.

MGO to również sposób certyfikacji miodów Manuka. Został stworzony przez firmę Manuka Health New Zealand jako bardziej dokładny sposób certyfikacji od UMF. Certyfikacja MGO opiera się na badaniu zawartości najbardziej pożądanej substancji, czyli methylglyoxalu. Dzięki takiej certyfikacji patrząc na słoiczek miodu, od razu wiemy jaka jest w nim zawartość MGO. W certyfikacji MGO wyróżniamy kilka rodzajów miodu Manuka:

  • MGO 100+

  • MGO 250+

  • MGO 400+

  • MGO 550+

Ten sposób informuje certyfikacji informuje nas, że w kilogramie miodu znajduje się nie mniej niż 100, 250, 400 itd. miligramów methylglyoxalu.

 

Miód Manuka – działanie

Miód Manuka, dzięki zawartości MGO korzystnie działa na nasz organizm. Oprócz tego, za działanie miodu Manuka odpowiadają również jego inne składniki na przykład związki fenolowe, enzymy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium