Ze względu na to, że Nowa Zelandia jest byłą kolonią brytyjską i dodatkowo stosunkowo młodym krajem, jej kulinaria nie mają własnej tradycji. Nowozelandczycy mają wprawdzie swoje narodowe potrawy, jednak w większości stanowią one połączenie egzotyki z europejskimi zwyczajami. Nie zmienia to faktu, że nowozelandzka kuchnia może być ciekawa i z pewnością oferuje nowe smaki. Musimy jednak wiedzieć, czego i gdzie szukać!
- Co jedzą Nowozelandczycy? Kuchnia Nowej Zelandii
- Ryby i owoce morza w kuchni Nowej Zelandii
- Narodowe dania Nowej Zelandii
- Kuchnia okolicznościowa w Nowej Zelandii
- Miód manuka w potrawach z Nowej Zelandii
Kulinaria Nowej Zelandii, czyli co jedzą Nowozelandczycy
Kuchnia Nowej Zelandii wciąż pozostaje pod dużym wpływem Wielkiej Brytanii, jednak ze względu na odmienny klimat, korzysta się tam z zupełnie innych składników. W nowozelandzkiej kuchni możemy znaleźć tradycyjne brytyjskie fish&chips, burgery i hotdogi, ale także niezwykle popularne sushi – wyjątkowo tanie ze względu na łatwy dostęp do świeżych ryb słono- i słodkowodnych. Dania serwowane w Nowej Zelandii to zatem połączenie egzotyki z europejskimi zwyczajami.
Bardzo ważną rolę w nowozelandzkiej kuchni odgrywa batat, nazywany tam kumara. Wykorzystywany jest niemal do wszystkiego – może być dodatkiem do pieczonego mięsa, ale także omletów i sałatek. Popularna jest także zupa na bazie tych słodkich ziemniaków, podawana najczęściej z korzennymi przyprawami i solidnym kawałkiem limonki. Oprócz kumara kulinaria Nowej Zelandii opierają się również na jagnięcinie – ze względu na to, że owiec jest tam… kilkakrotnie więcej niż ludzi. Pieczona jagnięcina jest zatem serwowana właściwie we wszystkich restauracjach, barach i pubach.
Ryby i owoce morza w kuchni Nowej Zelandii
Ze względu na linię brzegową o długości niemal 15 000 kilometrów, w kuchni Nowej Zelandii obecne są oczywiście ryby i owoce morza. Popularne są na przykład homary, jednak nie należą do najtańszych potraw. Nowozelandzkim przysmakiem jest także jeżowiec morski, czyli kina. Pod twardą, kolczastą skorupką kryje mięsiste wnętrze, które można zjeść. Kina dostępne jest w całym kraju, wystarczy rozejrzeć się za lokalem serwującym owoce morza.
Warto również wspomnieć, że to, co my w Polsce nazywamy obiadem, Nowozelandczycy jedzą jako obiadokolację, wieczorem. Do takich posiłków obowiązkowo musi być podana lampka dobrego, nowozelandzkiego wina. Wina nowozelandzkie zyskały rozgłos pod koniec XX wieku za sprawą odmiany sauvignon blanc. W Nowej Zelandii wino znajduje się w czołówce produktów eksportowych kraju.
Słynne potrawy i narodowe dania Nowej Zelandii
Najpopularniejszym daniem narodowym Nowej Zelandii jest tradycyjne, maoryskie kai – danie, które składa się w głównej mierze z mięsa (najczęściej jagnięciny, ale także baraniny i drobiu) i niewielkiej ilości warzyw. Kai przygotowuje się w specjalny, tradycyjny sposób zwany hangi, przy użyciu ziemnych pieców o nazwie umu. W piecach rozgrzewa się kamienie, a następnie układa się na nich kosze z surowym jedzeniem i przysypuje trawą i ziemią. Turyści mają możliwość spróbowania kai w wielu miejscach związanych z kulturą maoryską.
“Paje” to kolejne słynne danie w Nowej Zelandii. Spolszczona nazwa wzięła się od angielskiego “pie” (czyt. paj) – bowiem tak właśnie nazywają tę potrawę Nowozelandczycy. “Paje” przypominają trochę polskie pierogi i są jedzone głównie w porze lunchu. Podobnie jak w przypadku znanych nam pierogów, mogą one mieć różne nadzienie, poczynając od mięsnego, poprzez rybne i na wegańskim kończąc. Można je dostać w każdej restauracji, barze, a nawet na stacji benzynowej i w piekarni. Mamy i babcie przygotowują je też od dawna w domach.
Nowozelandzkie paje mocno przypominają pierogi
Kuchnia kiwi w Nowej Zelandii
Jak w wielu krajach, tak i w Nowej Zelandii popularne są burgery. Należy tu wymienić zwłaszcza burgera z kiwi, (co prawda nie owoc, ale nazwa ta sama) jest to bowiem symbol Kraju Długiej Białej Chmury. Kiwi burgery podawane z szarpaną wołowiną, burakiem i innymi dodatkami to coś, czego zdecydowanie należy spróbować w Nowej Zelandii.
Wymieniając słynne nowozelandzkie dania, nie można pominąć znanego wszystkim fish&chips, które oryginalnie pochodzi oczywiście z Wielkiej Brytanii. Jednak we wszystkich byłych koloniach brytyjskich ta potrawa jest równie popularna jak kebab w Polsce. Rybę w chrupiącej panierce i porcję frytek w gazecie można dostać tutaj na każdym kroku.
Mniej popularną, ale zdecydowanie wartą wspomnienia nowozelandzką potrawą są southland cheese rolls. Można je dostać w południowej części Wyspy Południowej. Składają się wyłącznie z pieczywa tostowego, masła i plastra żółtego sera, które później zawijane są jak sushi i grillowane. Z pewnością nigdy nie próbowaliście czegoś podobnego… ;)
Kuchnia okolicznościowa w Nowej Zelandii
Na specjalne okazje, na przykład Święta Bożego Narodzenia przygotowuje się Pavlova, czyli po polsku bezę Pawłowej. Na Antypodach potrawa ta jest nieco kontrowersyjna, ponieważ od dawna o jej pochodzenie kłócą się Nowozelandczycy z Australijczykami. Niemniej jednak jest to przepyszny bezowy deser z dodatkiem owoców, który jest obecny w nowozelandzkiej kuchni bez względu na to, kto wymyślił go jako pierwszy.
Lody hokey pokey są z kolei traktowane jako nowozelandzka duma narodowa. To nic innego jak lody waniliowe z pokruszonymi kawałkami kruszonego toffi o strukturze gąbki. Ich bazą jest brązowy cukier, syrop kukurydziany i soda, a czasami też ocet. Hokey pokey są uważane za jeden z elementów Kiwiana, czyli dziedzictwa Nowej Zelandii, w którego skład wchodzą niektóre przedmioty uznawane za ikoniczne, zwłaszcza z połowy XX wieku.
Miód manuka w potrawach z Nowej Zelandii
Miód manuka pochodzi oczywiście z Nowej Zelandii i jest jej dumą narodową, dlatego można go tam znaleźć w każdym markecie i każdym mniejszym sklepie. Nowozelandczycy używają go w podobny sposób, jak my w przypadku popularnych w Polsce miodów. Jako dodatek do potraw, dressingów, sałatek, ciast czy po prostu na chleb z masłem. Oczywiście oryginalny miód manuka, jak np. Miód Manuka MGO™ od Manuka Health New Zealand spożywany jest również sam – jako porcja jednej łyżeczki codziennie rano.
Ze względu na zapożyczenia z kuchni amerykańskiej, mieszkańcy Nowej Zelandii chętnie jadają na śniadania pancake’i i omlety, do których dodają miód manuka. Miód ten doskonale komponuje się też ze słynnymi lodami hokey pokey nadając im nowy, intrygujący smak.
Nowozelandczycy jedzą dużo batatów, również bez dodatku mięsa. Pieczone bataty podawane z ciekawym sosem na bazie oliwy, przypraw korzennych i właśnie miodu manuka to z pewnością kolejny, ciekawy pomysł na danie.
Warto również pamiętać, że Nowa Zelandia to bogactwo owoców! Większość egzotycznych gatunków idealnie zaadaptowała się do klimatu. Najbardziej znanym przykładem jest kiwi, którego jest tam nawet kilka odmian – między innymi baby kiwi, czyli słodkie miniaturowe kiwi ze skórką pozbawioną włosków. Znajdziemy tam również cytrusy, fejioa, tamarillo, babako czy marakuję.