Pomimo tego, że bieganie jest sportem, który można uprawiać przez cały rok, wielu biegaczy na czas zimy decyduje się na odłożenie butów do szafy. A tymczasem niskie temperatury wcale nie oznaczają, że należy przerwać treningi na świeżym powietrzu.
- Bieganie zimą – czy działa?
- Jak przygotować się do biegania?
- Jak ubrać się na trening zimą?
- Co jeść po treningu?
Bieganie zimą – czy działa?
Wiele osób zastanawia się, co daje bieganie zimą. Trzeba wziąć pod uwagę, że zima jest czasem, kiedy warunki atmosferyczne nie są zbyt sprzyjające – temperatury potrafią spadać poniżej 0 stopni Celsjusza, zdarzają się opady śniegu, deszczu, bądź też obydwu z nich, a słońce znika za horyzontem jeszcze zanim minie godzina 16:00. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że bieganie zimą jest równie efektywne, co w pozostałe pory roku.
Niezależnie od tego, o jakiej porze roku się biega, podczas treningu uwalniają się endorfiny – hormony szczęścia. Ich pozytywny wpływ na organizm można zaobserwować już po około pół godziny biegu. To jeden z głównych powodów, dla których warto zdecydować się zimą na treningi biegowe. Zimą produkcja endorfin, które w ludzkim organizmie uwalniane są przez działanie promieni słonecznych, zdecydowanie się zmniejsza.
Bieganie dotlenia cały organizm, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Tętno podczas treningów wzrasta, sprawiając, że tlen lepiej rozprowadza się po całym organizmie. Nic więcej dziwnego, że po treningu poprawia się poziom energii, sił, samopoczucie, a także – jakość snu. Osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, powinny wziąć pod uwagę, że podczas biegania można spalić nawet 900 kalorii na jedną godzinę biegu – niezależnie od pory roku.
Bieganie jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą zwiększyć swoją wydolność
Jak przygotować się do biegania?
Trzeba mieć świadomość tego, że z uwagi na niskie temperatury, zimą do biegania trzeba przygotować się szczególnie dobrze. Bardzo ważne przed rozpoczęciem biegu jest rozciąganie oraz rozgrzewka, które zapobiegają bolesnym kontuzjom i urazom. Warto zadbać także o odpowiedni ubiór i buty do biegania.
Z racji tego, że zimą szczególnie szybko zapada mrok, zawsze warto mieć przy sobie niewielkie latarki oraz odblaski, które pozytywnie wpłyną na widoczność w oczach kierowców.
Wiele osób zastanawia się, jaka jest temperatura, przy której bez obaw można biegać zimą. Otóż, trening nawet w -10°C, jest dozwolony. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że jeśli słupek rtęci na termometrze zejdzie poniżej tego poziomu, lepiej odpuścić trening. Aby ocieplić nieco wciągane powietrze podczas treningu, warto zaopatrzyć się w szalik, który zasłoni nos i usta.
Jak ubrać się na trening zimą?
Strój do biegania jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o zimowe treningi. Warto wybrać ciepłą odzież wierzchnią, która utrzymuje organizm w cieple, a jednocześnie nie dopuści do jego przepocenia. Najlepszym wyborem jest oddychająca, termiczna bielizna. W trakcie treningu na mrozie doskonale sprawdzają się legginsy ze stoperami – są to specjalne wstawki, które zatrzymują wiatr. Na stopy warto włożyć ciepłe, długie skarpety, które ochronią przed zimnem. Aby chronić uszy i zatoki, koniecznie trzeba zabrać ze sobą ocieplaną opaskę lub czapkę.
Warto mieć świadomość tego, że właśnie przez głowę podczas treningu ucieka najwięcej ciepła – warto zadbać o jej dodatkowe zabezpieczenie. Aby czas podczas treningu płynął szybciej i milej, dobrze zabrać ze sobą słuchawki do biegania. Każdy biegacz jest w stanie powiedzieć, że ulubiona muzyka pozytywnie wpływa na osiągane wyniki.
Nawet zimą należy zadbać o odpowiednie obuwie
Co jeść po treningu?
Po zakończeniu treningu warto zjeść energetyczne, wysokowęglowodanowe przekąski, które uzupełnią zapasy straconej energii. Doskonale w tym celu sprawia się Miód Manuka, który można mieć przy sobie w postaci podręcznych, niewielkich saszetek, bez problemu mieszczących się w kieszeni. Po upływie dłuższego czasu od zakończenia biegania należy spożyć pełnowartościowy, zbilansowany posiłek.
Nikogo nie powinien dziwić fakt, że bieganie z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. To aktywność fizyczna, która pozwala dbać o formę i zdrowie przez cały rok. Nie tylko zwiększa wydolność organizmu, ale także stanowi nieocenione wsparcie w procesie odchudzania.