Ajurweda – co to jest? Na czym polega najstarsza medycyna naturalna na świecie

Ajurweda to nie tylko najstarszy system medycyny naturalnej. To także system filozoficzny opierający się na samoświadomości i zrozumieniu zarówno siebie, jak i otaczającego nas świata. Żyjąc zgodnie z filozofią ajurwedy, dążymy do lepszego poznania swojego organizmu i przywrócenia stanu równowagi, który jest obecny już w chwili naszego poczęcia. Ajurweda sprawia, że jesteśmy zdrowi, szczęśliwi i mamy lepsze samopoczucie.

 Ajurweda zdrowie medycyna filozofia

 

Wiedza o życiu, czyli czym jest ajurweda?

Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny. Wywodzi się ze starożytnych Indii, a jego początki datowane są na ok. 3000 r. p.n.e. Ajurweda jest starohinduską sztuką nie tylko leczenia, ale także zachowania pierwotnej równowagi organizmu – zdrowia. Nazwa składa się z dwóch sanskryckich słów – ajur (życie) i veda (nauka), a więc oznacza wiedzę o życiu

Ajurweda to medyczno-metafizyczna wiedza o uzdrawianiu, często nazywana matką sztuki leczenia. Jednocześnie to także filozofia życia, której istotą jest dążenie człowieka do stanu równowagi. Pomaga zrozumieć siebie, a także otoczenie, w którym funkcjonujemy.

 

Na czym polega ajurweda?

Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje metody naturalnego leczenia. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. ziołolecznictwo, zabiegi i masaże na ciało, oczyszczanie organizmu z toksyn i jego regeneracja. Ajurweda to także zapewnienie odpowiedniej diety uwzględniającej typ energii (prakriti), jak i „zakłócenia” (vikriti). Obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, jogę, ćwiczenia oddechowe i medytację. 

Filozofia ajurwedy opiera się przede wszystkim na wnikliwej obserwacji natury, ludzi i otoczenia. Bardzo ważna jest także leżące u jej podstaw przekonanie, że wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane i współzależne, oraz że wszystko składa się z tych samych pięciu elementów (żywiołów) występujących w różnych proporcjach. Według ajurwedy jesteśmy mikrokosmosem w makrokosmosie.

 

Ajurweda – koncepcja pięciu żywiołów

Zgodnie z ajurwedyjską filozofią cały wszechświat jest złożony z energii pięciu żywiołów – powietrza, ognia, wody, ziemi i przestrzeni. Są one najmniejszymi elementami materii. Cechy tych żywiołów określają wszystko, co znajduje się w otoczeniu, ciele czy w pożywieniu. Na przykład, jeśli coś charakteryzuje się mianem „ziemi”, to oznacza to, że dany podmiot przejawia cechy takie jak ciężkość, stabilność.

Ludzkie ciało również składa się z tych pięciu żywiołów. Łączą się one w różnych proporcjach, tworząc trzy energie nazywane doshami:

  • vata – przewaga przestrzeni i powietrza,
  • pitta – ogień,
  • kapha – przewaga wody i ziemi. 

Każdy człowiek posiada wszystkie te energie, jednak jedna jest zwykle dominująca, druga widoczna, a trzecia najmniej obecna. Taki wzorzec energii nazywa się prakriti i jest on obecny od chwili poczęcia oraz pozostaje niezmienny przez całe życie.

Ajurweda vata pitta kapha zdrowie filozofia

Ajurweda zakłada, że cały wszechświat jest złożony z energii pięciu żywiołów – powietrza, ognia, wody, ziemi i przestrzeni

 

Samoświadomość i równowaga – wpływ ajurwedy na człowieka 

Ajurweda pomaga nam słuchać i rozumieć własny organizm, a także obserwować sygnały, które nam wysyła. Dzięki samoświadomości jesteśmy w stanie osiągnąć i utrzymać równowagę (prakriti), która jest docelowym, najlepszym dla nas stanem. Wprowadzenie i adaptacja zmian, które są niezbędne dla powrotu do równowagi jest czasochłonne, ale w efekcie (w myśl założeń ajurwedy) będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem.

 

Jakim typem organizmu jesteś?  

Pierwszym krokiem, który należy podjąć decydując się na rozpoczęcie życia w filozofii ajurwedy, jest określenie typu energii – doshy. W Internecie można znaleźć wiele testów ajurwedyjskich, które pozwolą nam sprawdzić, czy jesteśmy vata, pitta czy kapha. Warto jednak zaznaczyć, że takie testy stanowią jedynie wskazówkę. Dokładne określenie naszej doshe to zadanie dla lekarza ajurwedyjskiego.

 

Wpływ ajurwedy na dietę

Jednym z obszarów zainteresowań filozofii ajurwedyjskiej jest dieta. Zaleca się produkty lekkostrawne, nieprzetworzone, pochodzenia roślinnego – z naszej strony możemy polecić w tym obszarze choćby naturalny miód manuka.

Co więcej, dieta ajurwedyjska nie wyklucza żadnych pokarmów. Kluczowe dla niej są oczywiście doshe, od których zależą proporcje posiłków. Osoby o różnych typach energii powinny spożywać odpowiednie dla siebie dania, co jest związane z charakterystyką fizyczną i psychiczną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium