Miody meksykańskie - od Azteków do grillowanego kurczaka

Choć w pierwszej kolejności kojarzy nam się z sombrero, tacos i ostrym burrito, Meksyk należy do największych producentów miodu na świecie, a historia pszczelarstwa w tym regionie sięga setek lat. Sprawdź, jakie pszczoły hodowali Aztekowie i Majowie i poznaj miejsce miodu we współczesnej meksykańskiej kuchni!

Miody meksykańskie - od Azteków do grillowanego kurczaka

 

 

Początki hodowli pszczół

Zanim w Ameryce wylądowali Europejczycy, Aztekowie i Majowie hodowali rodzime pszczoły bezżądłe. Najczęściej był to gatunek Melipona beechei, w języku Majów określany jako colel-kab, co oznacza mniej więcej „pani pszczoła”. Rdzenne ludy Ameryki Środkowej i Południowej miały dla pszczół wiele szacunku, a w starożytnych mezoamerykańskich manuskryptach zachowały się wizerunki bóstw hodujących pszczoły i zbierających miód.

Na półwyspie Jukatan, dziś należącym do Meksyku, tradycje pszczelarskie sięgają setek lat. Majowie wykorzystywali miód i wosk w ceremoniach religijnych, miodu używano również w medycynie czy kuchni. Produkowano z niego na przykład trunek znany jako balché, podobny do europejskich miodów pitnych. Miodem dosładzano także najsłynniejszy napój Azteków: płynną czekoladę, wytwarzaną z kakao.

Jedna z majańskich piramid na półwyspie Jukatan

Jedna z majańskich piramid na półwyspie Jukatan

 

Powstawanie miodu meksykańskiego

Dziś miód meksykański produkują nie tylko pszczoły bezżądłe. Również inne gatunki, podobnie jak te hodowane przez Majów i Azteków, mogą korzystać z bogactw lokalnej przyrody. Dzięki temu miody meksykańskie to cała gama braw i słodyczy, zależnie od kwiatów dominujących podczas zbiorów i pory roku. Fakt ten sprawia, że są to jedne z najbardziej różnorodnych smakowo miodów na świecie.

Do miodów meksykańskich możemy na przykład zaliczyć miód powstały dzięki kwiatom awokado, który ma ciemny kolor i intensywny, lekko maślany smak. Równie popularny jest miód z kwiatów pomarańczy i innych cytrusów, nieco jaśniejszy i o cytrynowym posmaku, a także miody na bazie tymianku, szałwii i lawendy czy rdzennego drzewa mesquite z rodziny bobowatych.

Trzeba przyznać, że to smaki, których nie przypisalibyśmy do jednej potrawy. Tymczasem miód meksykański jest w stanie zaskoczyć nas przy okazji próbowania każdej swojej odmiany.

Awokado to jeden z najbardziej znanych owoców kuchni meksykańskiej.

Awokado to jeden z najbardziej znanych owoców kuchni meksykańskiej

 

Kuchnia meksykańska z wykorzystaniem miodu

Współczesna meksykańska kuchnia wykorzystuje miód na wiele sposobów – dodawany jest na przykład do rozmaitych deserów. Dobrze sprawdzają się do słodzenia napojów, a także jako dodatek do sopaipillas, smażonych ciastek podobnych do racuchów i popularnych w Meksyku i krajach Ameryki Południowej.

Miód meksykański wspaniale sprawdzi także w marynacie do grillowanego kurczaka – na przykład w wersji miodowo-limonkowej. Poniżej znajdziecie prosty przepis, który pozwoli Wam wykorzystać jego unikalny smak we własnych, kuchennych zmaganiach. Jako że sezon grillowy w pełni, możecie w łatwy sposób zaskoczyć swoich gości zupełnie odmiennym od tradycyjnych, smakiem marynaty.

Składniki

  • 2 łyżeczki oliwy extra virgin
  • 3 łyżeczki miodu
  • ¼ szklanki soku z limonki
  • 1 łyżeczka startego imbiru
  • 1 łyżeczka kminu
  • 1 łyżeczka kolendry
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki mielonych goździków

Wszystkie składniki mieszamy i marynujemy kurczaka przez minimum pół godziny, a najlepiej przez całą noc. Grillujemy lub pieczemy według uznania, obficie podlewając marynatą. Smacznego!

Limonka i miód świetnie się sprawdzą w marynacie do kurczaka

Limonka i miód świetnie się sprawdzą w marynacie do kurczaka

BESTSELLERY
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)
Miód Nektarowy Manuka MGO 100+ w saszetkach (nawet 323,5 MGO™)

40,00 zł

Cena regularna: 50,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów
2x Miód Manuka MGO™ 400+ 500g + Pasta do zębów

537,12 zł

Cena regularna: 631,90 zł

Najniższa cena: 513,32 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium