Regularne chodzenie na basen jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy poprawić swoją kondycję, zrelaksować się czy nawet rozpocząć rehabilitację po ciężkiej kontuzji. Jako Akademia Manuka, promując zdrowy tryb życia, pokażemy Wam, dlaczego warto pływać. Opowiemy też o rzeczach, o których najprawdopodobniej nie mieliście pojęcia! Zapraszamy na ciekawostki o pływaniu od Miodów Manuka.
Wiedzieliście, że podczas pływania też się pocimy? Wydzielanie potu jest jedną z podstawowych reakcji fizjologicznych. Tak naprawdę, w kontekście intensywności pocenia się, największe znaczenie ma temperatura wody, w której pływamy. Na basenie woda zazwyczaj jest zimna, więc będziemy wydzielać małe ilości potu - ok 125 ml po jednym przepłyniętym kilometrze.
Oprócz pływania, sporym zainteresowaniem cieszy się też nurkowanie. A czy wiecie, że Deep Dive Dubai jest najgłębszym basenem na świecie? Możemy w nim zanurkować na głębokość aż 60 metrów! Co ciekawe, przed otwarciem Deep Dive Dubai, najgłębszym basenem był Deepspot w Mszczonowie pod Warszawą. Mogliśmy w nim zanurzyć się na głębokość 45,4 m. Basen z Dubaju wypełniony jest aż 14 mln litrów wody i jest wyposażony w 56 kamer oraz komorę hiperbaryczną, która jest w stanie pomieścić 12 osób.
Jaki jest największy dystans jaki przepłynęliście? Sara Thomas ustanowiła rekord pływania w jeziorze i przepłynęła aż 168,3 km w lekko ponad 67 godzin. Dużo, prawda? Wyobraźcie sobie, że Ricardo Hoffman pokonał dystans aż 481 km w 84,5 godziny. Innym imponującym rekordem jest wstrzymanie oddechu na 24 minuty i 3 sekundy przez hiszpańskiego pływaka - Aleixa Segura.
Zalety pływania
Basen, podobnie jak bieganie, joga czy siłownia, jest świetnym pomysłem dla osób, które mają problem ze stresem. Zanurzanie się w wodzie zmienia nasz rytm oddechu. Osoba zestresowana oddycha szybko i płytko. Podczas pływania siłą rzeczy bierzemy głęboki oddech, wstrzymujemy go i powoli wydychamy, co ma działanie uspokajające.
Leżenie na plecach na wodzie może mieć działanie relaksacyjne
Pływanie bardzo dobrze wpływa też na naszą kondycję. Wiedzieliście, że przeciętna wydolność płuc wynosi 5 litrów? Najlepsi pływacy mogą się poszczycić wydolnością nawet dwukrotnie większą! Poza tym, pływanie jest świetnym pomysłem, jeśli chcemy poprawić koordynację ruchową, skorygować naszą wadę postawy, obniżyć poziom złego cholesterolu czy zrzucić zbędne kilogramy. W ciągu godziny basenu jesteśmy w stanie spalić aż 600 kcal!
Style pływackie
Styl klasyczny (pot. “żabka”) jest uważany za jedną z najstarszych technik pływania. Pojawił się on w Anglii w 1871.r na pierwszym oficjalnym wydarzeniu sportowym związanym z pływaniem sportowym na świecie. Żabka jest jednocześnie najwolniejszym z 4 stylów olimpijskich oraz najtrudniejszym technicznie do nauczenia się stylem pływackim.
Z kolei najmłodszą techniką pływacką, jest styl motylkowy (mniej oficjalna stylu motylkowego to delfin). Styl ten wymyślony został dopiero w 1935 roku przez - fizyka Volney’a Wilson’a. Volney w 1938 roku płynąc delfinem wygrał eliminacje olimpijskie. Niestety fizyk został zdyskwalifikowany, ponieważ styl, którym pływał był nieznany dla innych. Oficjalnie zaprezentowano go dopiero w 1952 roku.
Inne popularne techniki pływania to kraul i styl grzbietowy. Kraul jest najszybszym z czterech najbardziej popularnych stylów pływackich. Jego odmiana – "kraul ratowniczy" jest używana w ratownictwie wodnym. Styl grzbietowy jest jedynym, w którym pływa się na plecach. Pływanie tym stylem pomaga budować mięśnie nóg oraz klatki piersiowej.
4 najpopularniejsze style pływackie to kraul, żabka, styl motylkowy i styl grzbietowy
Dla kogo jest pływanie?
Pływanie jest dla tak naprawdę dla każdego, komu przeciwskazania zdrowotne tego nie zabraniają. Pływać mogą osoby w niemal każdym wieku. Zaleca się, żeby już od najmłodszych lat oswajać dzieci z wodą. Wiedzieliście, że dziecko już w wieku 4 lat, które jest po ok. 20-30 lekcjach pływania, powinno być w stanie samodzielnie przepłynąć ok. 25 metrów? Nauka pływania okazuje się bowiem niekiedy łatwiejsza niż nauka chodzenia!
Pływanie zaleca się osobom, które wymagają rehabilitacji po ciężkich urazach. Dobrym pomysłem jest też dla ludzi, którzy chcą zacząć odchudzanie. Osoby z bólami pleców również powinny być zadowolone z regularnego odwiedzania basenu. Pływanie bowiem redukuje go i skutecznie odpręża. Regularne chodzenie na basen wpływa też na poprawę humoru i spokojniejszy sen.
Wady pływania
Pływanie niesie za sobą szereg korzyści, należy jednak uważać na niektóre zagrożenia wynikające z uprawiania tego sportu. Pływając najbardziej na kontuzje narażamy górne partie ciała. Najczęściej są to kontuzje barków oraz łokci, które występują w wyniku zbyt intensywnego wysiłku.
Pływając na basenie jesteśmy narażeni również na alergie skórne wywołane przez środki chemiczne, które znajdują się jego wodzie. Warto też zwrócić uwagę na naszą skórę, która po tak długim przebywaniu na basenie, po prostu się przesusza.
Zalecamy dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry, stosując balsam regeneracyjno-ochronny z zawartością Miodu Manuka MGO™. Pamiętajcie, aby robić to w odpowiedni sposób. Dermatolodzy zalecają by nawilżać skórę do 15 minut po wyjściu z basenu. Błędem jest robienie tego dopiero po przyjściu z domu.